Vláda Jižního Súdánu se s povstalci dohodla na klidu zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2017 22:11
Na Štědrý den vstoupí v platnost klid zbraní, který dnes v etiopské Addis Abebě podepsala vláda Jižního Súdánu s hlavními povstaleckými skupinami. Jde o další pokus ukončit občanskou válku táhnoucí se od roku 2013 a zajistit humanitárním pracovníkům přístup k civilistům zasaženým boji, napsala agentura Reuters. Dohoda má oživit příměří z roku 2015, které se loni zhroutilo po vypuknutí těžkých bojů v jihosúdánské metropoli Juba. "Doufám, že podpisem této dohody se pokusíte učinit přítrž této tragédii," řekl šéf Africké unie Moussa Faki. Klid zbraní začne platit o půlnoci 24. prosince místního času (23. prosince 22:00 SEČ).
Jižní Súdán, únor 2017
Jižní Súdán, únor 2017 | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy