Vláda chce omezit mučení "čarodějnic", vydala brožuru

Monika Horáková
2. 12. 2010 5:06
"Čarodějnice" končí ve speciální ubytovně bez vody a s jedním jídlem denně
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Naďa Straková

Ouagadougou - Ženy prohlášené v Burkině Faso za čarodějnice mívají několik společných znaků. Patří spíše ke starší generaci, nemohou se zapojit do práce například ze zdravotních důvodů, jsou svobodné a nemají děti.

Ta, která se čarodějnicí "stane", je poslána do izolace, aby neohrožovala zbytek vesnice.

"Muže tento osud stihne jen velmi zřídka. Neodsouvají se ani mladé zdravé ženy, protože pomáhají při práci a rodí děti, " popisuje řádová sestra, která se v hlavním městě západoafrického státu Burkina Faso stará ve speciálním domě o více než sto žen, které jejich společenství ze svých řad vyhostilo.

Místní vláda se teď proti neobvyklému "sociálnímu opatření" rozhodla zakročit. Vydala informační brožuru, která by měla pomoci hon na čarodějnice omezit.

Věc má ale háček. "Více než 70 procent dospělých v Burkině Faso neumí číst," upozornil na nevýhodu písemné osvěty deník Die Standard.

Obviňování z čarodějnictví je běžné i v dalších afrických zemích. V Ghaně, která s Burkinou Faso sousedí, minulý týden zemřela dvaasedmdesátiletá Ammy Hemmahová poté, co ji tři ženy a dva muži mučili, polili petrolejem a zapálili. O případu informoval server BBC.

Pachatelé tvrdí, že se jednalo o nešťastnou shodu okolností. Na ženě se podle jejich verze vznítil olej, který se používá k rituálnímu pomazání. Vzplál prý poté, co skupina chtěla z ženy "vyhnat zlého ducha".

Foto: Aktuálně.cz

Izolaci "čarodějnic" podporují lidé bez ohledu na úroveň dosaženého vzdělání. Deník Der Standard citoval dvaačtyřicetiletého podnikatele z Burkiny Faso: "Požíračky lidských duší vždy představovaly nebezpečí," uvedl.

Zatímco v Burkině Faso se hon na čarodějnice snaží vláda mírnit, v Gambii se ho ještě v loňském roce účastnil sám prezident.

"Gambijský prezident Džammí po smrti své tety rozpoutal rozsáhlý hon na čarodějnice, jež se údajně měly na jejím úmrtí podílet a snažit se pomocí černé magie zabít i samotného prezidenta. Na pomoc si přizval šamany z blízké Guineje, kteří za doprovodu policistů, vojáků i osobní ochranky prezidenta násilně odváděli náhodně vybrané muže a ženy z gambijských vesnic na prezidentovu farmu v Kanilai," uvedla ve své zprávě organizace Amnesty International.

Na farmě museli uvěznění lidé pít lektvar z bylin s halucinogenními účinky, který navíc způsoboval střevní a ledvinové potíže. Dva uvěznění pobyt na farmě nepřežili.

Po mezinárodním tlaku bylo nakonec téměř tisíc uvězněných propuštěno na svobodu.

 

Právě se děje

Další zprávy