Vítr zabil v Evropě na třicet lidí

Red Zah, čtk, Reuters
18. 1. 2007 9:30
Londýn/Berlín - Oběti mohutného orkánu jsou většinou řidiči, na jejichž vozy spadly polámané stromy.
Mimořádně silný vichr dnes zasáhl Německo. Na dálnici A4 poblíž východoněmeckého města Gotha leží převrácený kamión.
Mimořádně silný vichr dnes zasáhl Německo. Na dálnici A4 poblíž východoněmeckého města Gotha leží převrácený kamión. | Foto: Reuters

Dvanáct mrtvých hlásí Británie, sedm Německo; dva lidé podle agentury AFP zahynuli ve Francii a čtyři v Nizozemsku, další dva v Polsku a jeden v Belgii. Tři mrtvé má i Česko.

Doprava se v Evropě téměř zastavila.

Kromě silniční dopravy byly narušeny také letecké spoje a trajektové linky mezi Británií a Francií.

V Nizozemsku musely úřady evakuovat hlavní nádraží v Amsterodamu kvůli hroutící se skleněné střeše, v Rotterdamu se po hladině přístavu šířila ropná skvrna z poškozené lodi.

Vichr poškodil supermoderní berlínské hlavní nádraží. Odlomil se jeden z ocelových nosníků a zřítil se k zemi. Lidé museli být evakuováni, uvedla s odvoláním na železniční společnost Deutsche Bahn agentura AFP.

Nosník se zřítil z několika desítek metrů v jihozápadním křídlu budovy z oceli a skla, která byla slavnostně otevřeno teprve před osmi měsíci. Při pádu poškodil dva další nosníky.

Cesta z Británie do Francie byla uzavřena

Bouře nad Lamanšským průplavem si vynutila uzavření přístavu Dover, který zajišťuje hlavní spojení s francouzskými přístavy Calais a Dunkerque. Železnice rovněž nesměla využívat podmořský tunel.

Po šesté hodině ranní agentura Reuters uvedla, že trajekty už byly obnoveny.

Tamní úřady očekávaly vichr o rychlosti až 150 kilometrů v hodině. Záchranáři byli uvedeni do pohotovosti a nechali uzavřít parky a školy.

Abbey Road v Londýně: dřív tady chodili Beatles, dnes tu padají stromy
Abbey Road v Londýně: dřív tady chodili Beatles, dnes tu padají stromy | Foto: Reuters

Britská pobřežní stráž za pomoci vrtulníků zachránila 26 námořníků, kteří v člunech opustili v Lamanšském průplavu potápějící se nákladní loď.

Na londýnském letišti Heathrow bylo zrušeno přes 100 letů a na 25 tisíc domácností v jižní Anglii se ocitlo bez elektřiny poté, co vítr o rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu strhl sloupy elektrického vedení.

V Badenu na jihu Německa zahynul řidič poté, co autem v plné rychlosti narazil do vyvráceného stromu ležícího přes silnici. V Mnichově zemřelo osmnáctiměsíční dítě, když poryv větru vytrhl terasové dveře z pantů, které na něj spadly.

Kvůli počasí zkrátila svůj pobyt v Berlíně americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která z Německa odletěla dříve, aby to Londýna dorazila ještě před zesílením větru. Kyrill může být nejsilnější bouří, jaká kdy Německo zasáhla; v roce 2002 v zemi zuřila bouře Anna a rychlost jejího větru dosáhla v nárazech až 180 kilometrů v hodině.

"Větrné prázdniny" v Rakousku

Na vichřici se připravovalo i Rakousko. Úřady v Horních Rakousích vyhlásily na dnešek pro všechny školy "větrné prázdniny". Salcburské zemské úřady nechaly na rodičích, zda chtějí dnes a v pátek vyslat děti do školy.

Výjimečně špatné počasí bylo i v Polsku. Na jedné budově v Katovicích na jihu Polska ulomil vítr rameno jeřábu. Při nehodě zahynul jeřábník i zraněný kolemjdoucí. V polských Beskydech bylo bez proudu několik stovek lidí.

Výpadky v dodávkách elektrické energie postihly i okolí hlavního města Varšavy. Na některých polských železničních tratích byla kvůli napadaným stromům zavedena omezení. Na řadě míst požárníci museli evakuovat obyvatele z domů, z nichž vítr strhl střechu.

Na Slovensku zatím vichřice nenapáchala velké škody jako v sousedních státech.

 

Právě se děje

Další zprávy