Rwandský prezident Kagame dostal 98,75 procent hlasů. Zemi vládne již od roku 2000

ČTK ČTK
4. 8. 2017 23:56
Podle počátečních výsledků se vítězem prezidentských voleb ve Rwandě nepřekvapivě stal úřadující prezident Paul Kagame. Ten funkci zastává již od roku 2000 a v klíčových vládních funkcích figuruje od roku 1994, kdy jeho Rwandská vlastenecká fronta (FPR), nyní vládnoucí a vše kontrolující strana, zarazila genocidu Tutsiů.
Rwandský prezident Kagame v Kigali odevzdává svůj hlas v prezidentských volbách.
Rwandský prezident Kagame v Kigali odevzdává svůj hlas v prezidentských volbách. | Foto: Reuters

Kigali - K urnám podle volební komise dorazilo 80 procent z 6,9 milionu registrovaných voličů. Rwandská volební komise zveřejnila první výsledky po sečtení zhruba 20 procent odevzdaných hlasů. Ty ukazují, že úřadující prezident Paul Kagame získal 98,75 procenta hlasů, uvedla agentura AFP. Předběžné výsledky zveřejní komise v sobotu odpoledne.

"Ve Rwandě nejsou volby, jen korunovace," uvedl Robert Mugabe, jeden z mála novinářů, který se nebojí dění v zemi otevřeně kritizovat. V roce 2015 dosáhl Kagame pomocí referenda změn v ústavě, díky nimž si úřad teoreticky pojistil až do roku 2034. Po nynějším sedmiletém mandátu by hypoteticky mohl absolvovat ještě dva pětileté.

Devětapadesátiletý Kagame byl už jako tříletý chlapec - ještě v rámci belgické správy - konfrontován s etnickou nenávistí mezi Tutsii a Hutuy: jeho rodiče museli uprchnout do sousední Ugandy. Po absolvování Makererské univerzity v Kampale nastoupil k armádě. V 80. letech sloužil jako šéf rozvědky v povstalecké armádě ugandského vůdce Yoweriho Museveniho, který v roce 1986 svrhl vojenskou vládu Miltona Oboteho. Už v následujícím roce ale Kagame byl při zakládání FPR.

Když v říjnu 1990 FPR vtrhla do Rwandy s cílem odstranit "zkorumpovaný" hutuský režim prezidenta Juvénala Habyarimany, byl zrovna na vojenské stáži v americkém Kansasu. Ihned se vrátil a po smrti tehdejšího vůdce FPR se ujal velení. V červenci 1994 FPR ukončila genocidu (během 100 dní bylo vyvražděno 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů) a právě Kagame měl na tomto úspěchu lví podíl. Prezidentem se stal Hutu Bizimungu a tehdy 37letý Kagame usedl do křesla viceprezidenta a ministra obrany. Od té doby ale podle pozorovatelů tahal Kagame za všechny mocenské nitky v zemi.

První muž Rwandy bývá označován za vojenského génia a vynikajícího stratéga, získal si chválu mezinárodní komunity za rychlé a mírumilovné hospodářské oživení tohoto středoafrického státu. Zrušil občanské průkazy rozlišující Hutuy a Tutsie a tvrdí, že on sám je Rwanďan, ne Tutsi. Kritikové mu ovšem připisují porušování lidských práv, omezování nezávislých médií a potlačování politické opozice.

Tomu nasvědčují i stížnosti zbývajících dvou kandidátů, kteří se dnes ucházeli o prezidentský úřad. Frank Habineza z Demokratické strany zelených (DGP) a nezávislý Philippe Mpayimana tvrdí, že některé místní úřady jejich kampaň hatily a jejich příznivci byli zastrašováni.

Volební lístek ve rwandských prezidentských volbách.
Volební lístek ve rwandských prezidentských volbách. | Foto: Reuters

Nemohli například vyvěšovat volební plakáty ve veřejných budovách, například ve školách a nemocnicích. "Bylo nám řečeno, že nemůžeme dávat volební plakáty tam, kam je umístila (Kagameho domovská strana) FPR, ale oni je měli prostě všude," řekl AFP. Ačkoli je to poprvé po 23 letech, co v prezidentských volbách mohla kandidáta postavit jediná povolená opoziční strana, pozorovatelé označují dva protikandidáty za divadélko pro mezinárodní komunitu, napsala AFP.

Šéf humanitární organizace Human Rights Watch Kenneth Roth dnes ve svém tweetu Rwandu označil za "vražednou diktaturu". "Kene, Kene, Kene… tys zase přestal brát prášky?" odpověděla mu rwandská ministryně vnitra a doporučila Rothovi jedno psychiatrické zařízení.

Za poslední dvě dekády bylo zavražděno, nebo zmizelo osm rwandských novinářů, 11 jich skončilo ve vězení a 33 dalších ze země uteklo.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy