Vítěz z Iowy Ted Cruz chce "vrátit" do Česka americký radar. Slibuje návrat politiky Ronalda Reagana

Martin Novák Martin Novák
2. 2. 2016 15:48
Ted Cruz je velmi konzervativní politik, blízký Tea Party. V prezidentském souboji s kandidátem Demokratické strany 4. listopadu má ale větší šance uspět umírněný, více středový zástupce republikánů. Což je Marco Rubio.
Ted Cruz.
Ted Cruz. | Foto: Reuters

Washington – Nominační hlasování republikánů v Iowě má jednoho poraženého a dva vítěze.

Prohrál Donald Trump, protože nevyhrál. Zvítězil Marco Rubio, přestože byl až třetí. Dostal ale více hlasů, než očekával, a jako kandidát umírněného křídla strany má velkou šanci nejen získat republikánskou nominaci, ale být i 4. listopadu zvolen prezidentem.

Vítězem co do počtu hlasů je ale Ted Cruz. Dostal jich 28 procent a na nominační červencový sjezd osm delegátů (Trump a Rubio mají po sedmi).

Loni, po oznámení kandidatury, přitom věnoval Cruzovi pozornost málokdo. Jakožto stoupenci extrémně konzervativního seskupení Tea Party se mu nedávaly valné naděje.

Ale senátor za stát Texas je ve hře, výhrou v Iowě to potvrdil.

Zapřisáhlý nepřítel zdravotnické reformy Baracka Obamy a konzervativec, pro kterého platí, že menší vláda je lepší vláda. Syn kubánského otce, narozený v Kanadě.

V jeho programu se Čechů týká jedna věc. Čtyřiačtyřicetiletý politik volá po znovuoživení projektu americké raketové základny a radaru v Polsku a České republice. Projektu, který vláda Mirka Topolánka domlouvala s administrativou George W. Bushe, ale Barack Obama vše 17. září 2009 telefonátem tehdejšímu českému premiérovi Janu Fischerovi zastavil.

Na rozdíl od Trumpa je Cruz kritický k Rusku a Vladimiru Putinovi. Předloni v květnu navštívil Ukrajinu, aby tam podpořil vládu vzešlou z protestů na kyjevském Majdanu.

V jedné z debat uvedl, že Sýrie s Bašárem Asadem je pro USA bezpečnější než bez něj. Na druhé straně v televizi CNN Putina napadl za podporu Asada namísto toho, aby bombardoval Islámský stát.

Takže jeho názor v tomto bodě není zcela jasný. Rozhodně však velmi silně podporuje Izrael.

Ve svém projevu na konci roku 2014 hovořil o "návratu zahraniční politiky Ronalda Reagana".

Na domácí frontě byl velmi aktivní v odporu proti Obamově zdravotnické reformě a v říjnu 2013 patřil k těm, kdo se přičinili o neschválení amerického rozpočtu a takzvaný vládní shutdown (platební neschopnost vlády a omezení výdajů, což znamenalo nucenou dovolenou pro statisíce státních zaměstnanců). 

Obamu napadá i za to, že nechce ilegálním přistěhovalcům hrozit deportací. Vymezuje se proti "washingtonskému establishmentu a byrokracii". Jako obhájce práv a svobod Američanů před zlou federální vládou, která jim obojí čím dál víc upírá.

Tvrdě vystupuje proti sňatkům osob stejného pohlaví, potraty by podle něj měly být legální, jen pokud je ohrožen život matky.

V posledních dvou volbách republikáni proti Obamovi postavili centristické kandidáty v naději, že osloví nerozhodnuté voliče. Cruz nabízí po dvou neúspěších opačnou alternativu: zaútočit na soupeře z Demokratické strany z jasně konzervativních pozic.

Ted Cruz se narodil v roce 1970 v kanadském Calgary americké matce a otci, který je přistěhovalcem z Kuby. Narození v Kanadě ho však z voleb nevyřazuje, protože podle ústavy může být prezidentem ten, kdo je od narození americkým občanem. Což Cruz splňuje.

Mohl by se tak stát prvním americkým prezidentem s hispánskými kořeny, ale na to myslí i Marco Rubio. Rodák z Miami má oba rodiče kubánského původu.

Cruzův otec, narozený v roce 1939, bojoval proti vládě proamerického diktátora Fulgencia Batisty na Kubě a zpočátku podporoval Fidela Castra. Podle svých slov se od něj odvrátil, když "Castro začal lidem brát majetek a umlčovat kritiky".

 

Právě se děje

před 16 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy