Vítěz z Iowy Ted Cruz chce "vrátit" do Česka americký radar. Slibuje návrat politiky Ronalda Reagana

Martin Novák Martin Novák
2. 2. 2016 15:48
Ted Cruz je velmi konzervativní politik, blízký Tea Party. V prezidentském souboji s kandidátem Demokratické strany 4. listopadu má ale větší šance uspět umírněný, více středový zástupce republikánů. Což je Marco Rubio.
Ted Cruz.
Ted Cruz. | Foto: Reuters

Washington – Nominační hlasování republikánů v Iowě má jednoho poraženého a dva vítěze.

Prohrál Donald Trump, protože nevyhrál. Zvítězil Marco Rubio, přestože byl až třetí. Dostal ale více hlasů, než očekával, a jako kandidát umírněného křídla strany má velkou šanci nejen získat republikánskou nominaci, ale být i 4. listopadu zvolen prezidentem.

Vítězem co do počtu hlasů je ale Ted Cruz. Dostal jich 28 procent a na nominační červencový sjezd osm delegátů (Trump a Rubio mají po sedmi).

Loni, po oznámení kandidatury, přitom věnoval Cruzovi pozornost málokdo. Jakožto stoupenci extrémně konzervativního seskupení Tea Party se mu nedávaly valné naděje.

Ale senátor za stát Texas je ve hře, výhrou v Iowě to potvrdil.

Zapřisáhlý nepřítel zdravotnické reformy Baracka Obamy a konzervativec, pro kterého platí, že menší vláda je lepší vláda. Syn kubánského otce, narozený v Kanadě.

V jeho programu se Čechů týká jedna věc. Čtyřiačtyřicetiletý politik volá po znovuoživení projektu americké raketové základny a radaru v Polsku a České republice. Projektu, který vláda Mirka Topolánka domlouvala s administrativou George W. Bushe, ale Barack Obama vše 17. září 2009 telefonátem tehdejšímu českému premiérovi Janu Fischerovi zastavil.

Na rozdíl od Trumpa je Cruz kritický k Rusku a Vladimiru Putinovi. Předloni v květnu navštívil Ukrajinu, aby tam podpořil vládu vzešlou z protestů na kyjevském Majdanu.

V jedné z debat uvedl, že Sýrie s Bašárem Asadem je pro USA bezpečnější než bez něj. Na druhé straně v televizi CNN Putina napadl za podporu Asada namísto toho, aby bombardoval Islámský stát.

Takže jeho názor v tomto bodě není zcela jasný. Rozhodně však velmi silně podporuje Izrael.

Ve svém projevu na konci roku 2014 hovořil o "návratu zahraniční politiky Ronalda Reagana".

Na domácí frontě byl velmi aktivní v odporu proti Obamově zdravotnické reformě a v říjnu 2013 patřil k těm, kdo se přičinili o neschválení amerického rozpočtu a takzvaný vládní shutdown (platební neschopnost vlády a omezení výdajů, což znamenalo nucenou dovolenou pro statisíce státních zaměstnanců). 

Obamu napadá i za to, že nechce ilegálním přistěhovalcům hrozit deportací. Vymezuje se proti "washingtonskému establishmentu a byrokracii". Jako obhájce práv a svobod Američanů před zlou federální vládou, která jim obojí čím dál víc upírá.

Tvrdě vystupuje proti sňatkům osob stejného pohlaví, potraty by podle něj měly být legální, jen pokud je ohrožen život matky.

V posledních dvou volbách republikáni proti Obamovi postavili centristické kandidáty v naději, že osloví nerozhodnuté voliče. Cruz nabízí po dvou neúspěších opačnou alternativu: zaútočit na soupeře z Demokratické strany z jasně konzervativních pozic.

Ted Cruz se narodil v roce 1970 v kanadském Calgary americké matce a otci, který je přistěhovalcem z Kuby. Narození v Kanadě ho však z voleb nevyřazuje, protože podle ústavy může být prezidentem ten, kdo je od narození americkým občanem. Což Cruz splňuje.

Mohl by se tak stát prvním americkým prezidentem s hispánskými kořeny, ale na to myslí i Marco Rubio. Rodák z Miami má oba rodiče kubánského původu.

Cruzův otec, narozený v roce 1939, bojoval proti vládě proamerického diktátora Fulgencia Batisty na Kubě a zpočátku podporoval Fidela Castra. Podle svých slov se od něj odvrátil, když "Castro začal lidem brát majetek a umlčovat kritiky".

 

Právě se děje

Další zprávy