Virus se vrací domů. Čína hlásí rekordní čísla a chce otestovat celé milionové město

Martin Novák Martin Novák
31. 7. 2020 13:53
Na začátku března začal počet lidí nakažených koronavirem v Číně výrazně klesat, v dubnu úřady uvolnily blokádu Wu-chanu a na konci května země poprvé hlásila den bez nového případu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nemoc covid-19 začala svoji cestu na konci minulého roku na tržišti v jihočínském Wu-chanu, ale na rozdíl od mnoha dalších zemí Číňané totálními blokádami postižených oblastí a rozsáhlým testováním v řádech milionů lidí zamezily rozšíření nákazy. Čína proto nepatří k zemím, kde platí přímá úměrnost mezi počtem obyvatel a vysokým počtem nakažených, jako jsou Spojené státy, Rusko, Brazílie nebo Indie.

V pátek však Čína přiznala nejvyšší denní nárůst lidí - 127 pozitivně testovaných na covid-19. Čísla jsou nejvyšší od 5. března, z toho naprostá většina nakažených žije v severozápadní provincii Sin-ťiang.

Vekou část populace tam tvoří etničtí Ujgurové, náboženstvím muslimové. Čínský režim v tomto regionu už dříve omezil pohyb obyvatel v rámci kampaně, kterou nazývá bojem proti extremismu a převýchovou. Lidskoprávní organizace a někteří Ujgurové v exilu tvrdí, že statisíce lidí jsou zavřeny v táborech.

"Obáváme se, že režim uvalí na obyvatele těchto oblastí a na Ujgury nehumánní karanténu," uvedla v prohlášení skupina Uyghur Human Rights Project, která sídlí ve Washingtonu a informuje o událostech v provincii Sin-ťiang.

Dalším novým ohniskem v Číně je město Dalian na opačné, východní straně země. Úřady oznámily, že v tomto přístavu otestují všech šest milionů obyvatel. Podobným způsobem na konci března otestovaly většinu z jedenácti milionů obyvatel Wu-chanu, odkud se infekce v prosinci rozšířila. Oficiálně Čína přiznává necelých 85 tisíc osob nakažených koronavirem od počátku pandemie a odmítá kritiku, že statistiky záměrně snižuje. Výtky se týkají hlavně počátků nákazy na přelomu prosince a ledna ve Wu-chanu, odkud se virus rozšířil za hranice Číny.

Další nakažení v Japonsku

Po několika měsících "klidu" má problémy také Japonsko. Tento týden hlásí denně nárůst nakažených o více než tisíc případů. Nejde přitom jen o Tokio a velká města jako na jaře, ale i o oblasti, jako je například ostrov Okinawa nebo odlehlý sever země. Nárůst přišel paradoxně poté, co premiér Šinzó Abe zveřejnil 22. července kampaň na podporu domácího turistického ruchu a vyzval Japonce, aby utráceli na dovolené doma.

V této době, na přelomu července a srpna, se měly v Tokiu podle původního plánu konat letní olympijské hry, ale Abé je po dohodě s Mezinárodním olympijským výborem odložil na příští léto. Někteří japonští epidemiologové jsou ale skeptičtí i ohledně konání olympiády příští rok.

Přední expert Kentaro Iwata v červnu řekl, že ani v roce 2021 se hry nebudou moci uskutečnit. "Protože mají přijet sportovci a diváci z celého světa, musí být splněny dvě podmínky. Koronavirus musí dostat pod kontrolu Japonsko a také země, ze kterých lidé přijedou. I kdyby Japonsko do příštího léta uspělo a zbavilo se viru, pochybuji, že se to podaří globálně v celém světě," cituje epidemiologa list Japan Times.

Video: Jedenáctimilionový Wu-chan se na začátku roku proměnil v město duchů

Záběry z Wu-chanu, odkud pochází koronavirus: 11milionová metropole se změnila v město duchů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

Další zprávy