Jak přežít se zdravým rozumem cestu na Mars? Astronautům pomůže virtuální realita

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 1. 2016 17:34
Trávit několik měsíců v uzavřeném prostředí vesmírné lodi může být psychicky velmi náročné. Virtuální realita zprostředkující pomyslné procházky po známých krajinách má pomoci astronautům na dlouhodobých misích udržet si zdravý rozum. Bývalý kosmonaut nyní technologii zkouší na obyvatelích odlehlé vojenské stanice na severu Kanady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington- Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) se snaží astronautům zpříjemnit pobyt ve vesmíru.

Především v případě dlouhodobých misí, jakou má být cesta na Mars, kterou plánuje uskutečnit někdy kolem roku 2030.

Jedním takovým způsobem má být i využití virtuální reality. Ta má astronautům pomoci udržet si během dlouhých cest ve vesmíru zdravý rozum.

Je prokázáno, že na lidskou psychiku má příroda a zeleň blahodárný vliv. Na vesmírných plavidlech se však jejich posádka celé měsíce pohybuje v cizím a často stísněném prostředí daleko od domova. V případě cesty na Mars a zpět to bude déle než rok.

Pomocí virtuální reality by se však mohli astronauti přenést na známá místa plná stromů, trávy, modré oblohy a všeho, co opustili a zanechali doma.

Proto bývalý kosmonaut a lékař v jedné osobě Jay Buckey zkoumá dopady krásy známé krajiny na jedince izolované v extrémním prostředí. Prozatím jen v Arktidě. Snaží se zjistit, jestli zprostředkování přírody skrze virtuální realitu dokáže u izolovaných lidí zmírnit stres a pozvednout náladu.

Krása australské krajiny na zlepšení nálady v Arktidě i v kosmu

Na severu Kanady - asi 800 kilometrů od severního pólu - leží vojenská stanice Alert, která je nejsevernějším trvale osídleným místem na Zemi. Na poměrně malém místě tam žije uzavřená skupina lidí.

"Lidé, kteří žijí v Aleru, si vedou dobře. Ale je tam po celou dobu tma a velmi chladno. Je to malá skupinka lidí žijící v uzavřeném prostoru. Tam se nemůžete jen tak jít projít do lesa," vysvětluje podmínky Buckey v časopisu Popular Science.

Virtuální realita jim umožní ocitnout se na chvíli uprostřed australské krajiny, mezi kopci v New Hampshire nebo na irském venkově. Jednu přímořskou vesnici jménem Wembury dokonce vědci za těmito účely podrobně zmapovali, aby se po ní divák mohl sám volně pohybovat.

Cílem výzkumu je zjistit, který scénář bude účastníkům nejvíce vyhovovat a bude mít nejlepší vliv na jejich psychiku. Pokud se předpoklady ohledně účinku potvrdí, bude moci být virtuální realita využívána například v lékařských střediscích nemocnými lidmi s omezenou schopností pohybu. Nebo astronauty na náročných a dlouhých misích ve vesmíru.

"Čím více nástrojů k udržení dobrého psychického vztahu lidem můžete poskytnout, tím větší pravděpodobnost máte, že bude mise úspěšná," pochvaluje si studii Jay Buckey.

 

Právě se děje

Další zprávy