Střelec tady zabil dvanáct lidí. Teď se jižanská Virginie hádá, jestli omezí zbraně

Daniel Anýž Daniel Anýž
5. 11. 2019 11:11
Po sérii tragických střílení, která letos otřásla Spojenými státy, prezident Donald Trump na konci srpna oznámil, že zpřísní zbraňové zákony. Žádný konkrétní návrh nepředložil, voliči ale na zbraně nezapomněli. Určitě ne ve městě Virginia Beach, kde střelec letos v květnu zabil dvanáct lidí.
Lidé ve Virginia Beach přišli uctít oběti střelby, červen 2019.
Lidé ve Virginia Beach přišli uctít oběti střelby, červen 2019. | Foto: Reuters

Virginia Beach (od našeho zpravodaje) - Volební místnost uprostřed komplexu cihlových budov, ve kterých sídlí městská správa oblasti Virginia Beach, je obsypaná transparenty. Z trávníku se stalo ježaté pole, v Americe je to však zcela obvyklý obrázek.

Sandra z Virginia Beach.
Sandra z Virginia Beach. | Foto: Daniel Anýž

To, co je ale pro místní novou zkušeností, je jedno z nejdůležitějších témat aktuálních voleb do parlamentu amerického státu Virginia. Jsou jím zbraňové zákony. Demokraté, kteří by chtěli převzít většinu ve státním parlamentu Virginie, jsou dokonce přesvědčeni, že je to jedna z jejich vítězných karet.

Pětašedesátiletá Sandra využila minulý týden možnosti předčasného hlasování. Potvrzuje, že možné zpřísnění zákonů bylo jedním z důvodů, proč dala hlas demokratickým kandidátům.

"Jsem napjatá, jak to dopadne. Jsme hodně blízko," říká reportérovi Aktuálně.cz na odchodu z volební místnosti. V horní i dolní komoře parlamentu Virginie potřebují demokraté shodně jen dvě křesla, aby získali většinu a mohli se pokusit prosadit své návrhy.

Jako hrdé potvrzení, že odevzdala svůj hlas, si Sandra přilepila na šaty samolepku: "Volila jsem ve Virginia Beach." Což je v Americe také zcela obvyklé, Sandra si prý samolepku bere pokaždé. Ale fakt, že právě tady ve Virginia Beach se staly zbraňové zákony předmětem volebního souboje, je i pro ni zcela nová zkušenost.

Nepředstavitelná věc

Virginie je jižanský stát, často tady zahlédnete vlajku Konfederace. Zbraňové zákony tu jsou benevolentní, na venkově děti odmala chodí s rodiči lovit. Propagace možného zpřísnění zákonů zde bývala politicky hodně ožehavým tématem.

"A konkrétně tady ve Virginia Beach to byla nepředstavitelná věc," říká Sandra.

K volební místnosti mezitím doléhá temné dunění stíhaček F-18, které startují z pár kilometrů vzdáleného letiště amerického námořnictva. Jde o jeho největší podpůrnou základnu na východním pobřeží USA. Hned vedle, v Norfolku, sedí na moři letadlové lodě a v celé oblasti žijí aktivní či bývalí vojáci.

Zatímco v rámci celé Virginie Donald Trump v prezidentských volbách v roce 2016 prohrál s Hillary Clintonovou, Virginia Beach patřila k těm volebním obvodům, kde jasně vyhrál. Zbraňové zákony by tady prostě měly být tabu.

A také byly. Letos v květnu ale přišel otřes. "Tamhle je to. Můj známý tam je zaměstnaný, naštěstí ten den nebyl v práci," ukazuje Sandra přes parkoviště k jiné cihlové budově. Poslední květnový den tam osamělý střelec zabil dvanáct lidí.

Od volební místnosti je to necelá minuta chůze. Budova je dnes prázdná, se zákazem vstupu. Město se zatím nerozhodlo, zda ji bude ještě používat, nebo ji nechá strhnout.

Budova ve Virginia Beach, kde v květnu 2019 došlo ke střelbě.
Budova ve Virginia Beach, kde v květnu 2019 došlo ke střelbě. | Foto: Daniel Anýž

Laboratoř celých voleb

Mezi transparenty se jmény jednotlivých kandidátů se na trávníku před volební místností vyjímá na bílém pozadí modré jméno Missy. Jednačtyřicetiletá demokratka Missy Cotter Smasalová kandiduje do senátu státu Virginia proti stávajícímu republikánskému senátorovi Billu DeStephovi.

Právě jejich souboj je ukázkovou laboratoří celých voleb. Oba dříve sloužili u námořnictva. Smasalová svoji kampaň postavila na propagaci přísnějších zbraňových zákonů. V jejím předvolebním televizním spotu vystupuje přímá svědkyně květnového střílení.

Smasalové na kampaň přispěla organizace Everytown for Gun Safety, kterou založil a financuje bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a která lobbuje za přísnější zbraňové zákony.

Cedule na trávníku ve Virginia Beach.
Cedule na trávníku ve Virginia Beach. | Foto: Daniel Anýž

To ale čtyřiapadesátiletý Bill DeSteph odmítá, ve svém vlastním předvolebním spotu obvinil Smasalovou, že tragédii, která se stala ve Virginia Beach, politicky zneužívá. Jemu na kampaň naopak přispěla vlivná zbraňová lobby Národní střelecká asociace (NRA).

Američané si už zvykli

Pětačtyřicetiletá Ashley pracovala na Wall Street v New Yorku, než se před lety s manželem přestěhovali do Virginia Beach. Kvůli možnému zpřísnění zbraňových zákonů se rozhodla nejen volit, ale vůbec poprvé v životě i pomáhat v kampani.

"Kandiduje do městské rady, ale i z této úrovně lze zbraňové zákony ovlivnit," říká Ashley ke jménu kandidáta Guye Towera, které má na tričku. Podle Ashley by městská rada mohla například prosadit, aby se do veřejných budov ve Virginia Beach nesměly nosit zbraně.

"Bohužel tomu nevěřím," odpovídá pak ale Ashley docela překvapivě na otázku, zda si myslí, že poslední série tragédií, které se odehrály ve Spojených státech, obecně otevřely možnost pro zpřísnění zbraňových zákonů.

"Pokud s Američany nehnulo zavraždění dětí, proč by se mělo něco změnit po dalších stříleních?" vrací se Ashley do roku 2012, kdy střelec na základní škole v Newtownu v Connecticutu zastřelil dvacet šest lidí, z toho dvacet prvňáků.

Podle Ashley si Američané na časté střelby zvykli. "Už si to jen odškrtnou jako další případ a pak rychle zapomenou. A pokud se to změní, tak až s další generací. Až dnešní středoškoláci začnou volit," připomíná Ashley také loňské střílení na střední škole v Parklandu na Floridě, které v USA vyprovokovalo právě mezi středoškoláky mohutnou protestní vlnu.

Jenže i ta se zatím minula účinkem, na federální úrovni se žádné zákony nezměnily. Letos v srpnu, v reakci na střílení v El Pasu a v Daytonu, při kterých zemřelo dohromady třicet jedna lidí, prezident Trump tweetoval, že přišel čas na přísnější zákony.

"Teď už je jasné, že do prezidentských voleb 2020 nic neudělá, a naopak bude svým voličům v kampani slibovat, že na druhý dodatek jim nikdo nesmí sáhnout," je přesvědčena Ashley. Svým dětem ve věku 8 a 10 let také letos pořídila nové batůžky - s neprůstřelnými deskami.

Zakazuje někdo auta?

Asi padesátiletý muž se na odchodu z volební místnosti na dotaz novináře sice zastaví, ale je velmi ostražitý. "Pro mě to vůbec není téma. A nic se také měnit nebude," odpovídá, zda by byl pro přísnější zbraňové zákony. Představí se jako Joe, ale zdá se, že je to spíše první jméno, co ho napadlo.

Podle jednoho z konkrétních návrhů, který by chtěli prosadit demokraté, by se kontrola totožnosti a bezúhonnosti zájemců o zbraň měla vztahovat na všechny prodejce zbraní. Ve Virginii ale tato povinnost platí jen pro licencované prodejce. A například na velkých prodejních výstavách, takzvaných Gun Shows, si lze koupit zbraň bez jakékoliv kontroly.

Ashley z Virginia Beach.
Ashley z Virginia Beach. | Foto: Daniel Anýž

"Víte, proč to demokraté ve skutečnosti chtějí? Aby získali databázi majitelů zbraní. Aby věděli, kdo má zbraň, a mohli nás tak kontrolovat," říká takzvaný Joe.

Jeho pohled je klasickým příkladem postoje druhé strany barikády. "Zbraně nezabíjejí, zabíjejí lidé," cituje Joe argument zastánců amerického ústavního práva držet a nosit zbraň.

"Víte, kolik lidí zahyne při autonehodách? A zakazuje někdo auta? Nezakazuje, protože zabíjejí řidiči, ne auta. A se zbraněmi je to stejné," vysvětluje Joe a pokračuje od volební místnosti ke svému vozu na parkovišti.

Je zřejmé, že s novinářem už nechce ztrácet čas, ale poznámka, zda by souhlasil s tím, aby se zbraně nesměly nosit do veřejných budov, ho zastaví v poklusu.

"Tak to je také přesně opačně," řekne a kývne směrem k budově, kde se odehrála květnová tragédie. "Kdyby tamhle uvnitř měl někdo zbraň, tak nemuselo být tolik mrtvých."

Na žádost, zda by si ho novinář mohl vyfotit, se Joe zeptá: " A odkud že jste? Z Prahy?" Chvíli se zdá, že svolí. Pak ale konstatuje: "Ale ne, nechci, aby si na mě lidé u vás ukazovali, že to je ten bláznivý Amík, co miluje zbraně."

Jako bývalý voják, příslušník námořnictva, byl prý Joe na základnách různě po světě. Má pochopení, že "lidé se dívají na věci různě". "Ale tohle jsou Spojené státy a tohle je Virginie," je přesvědčen, že tady se na zbraňových zákonech nic nezmění.

Možná má pravdu, k Virginii zbraně vždy patřily. Je to i domovský stát zbraňové lobby NRA, která zde má sídlo svého federálního vedení. Přinejmenším v řeči peněz ovšem Joeova strana už letos prohrála.

Výše citovaná organizace Everytown for Gun Safety letos demokratickým kandidátům ve Virginii dohromady přispěla částkou ve výši 2,5 milionu dolarů. Zatímco NRA mezi republikány rozdělila jen 350 tisíc.

Video: Drastické záběry dopadení střelce z Daytonu

Drastické záběry dopadení střelce z Daytonu, Ohio | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy