Virem HIV už se nakazilo 33 milionů lidí. Léky nestačí

Radim Klekner Radim Klekner
1. 12. 2010 16:15
Nad AIDS je možné zvítězit jen prevencí, tvrdí lékaři
Loni se HIV ve světě nakazilo 2,6 milionu osob
Loni se HIV ve světě nakazilo 2,6 milionu osob | Foto: Reuters

Ženeva - Šíření syndromu získaného selhání imunity (AIDS) nedosáhlo takových rozměrů, jak se odborníci obávali ještě v 90. letech minulého století. Přesto se virem HIV, který tuto chorobu způsobuje, loni ve světě nakazilo dalších 2,6 milionu lidí.

Celkový počet HIV-pozitivních osob tak přesáhl třiatřicet milionů, přičemž dvě třetiny případů byly zaznamenány v Africe.Vyplývá to z pravidelné výroční zprávy zveřejněné OSN.

Ještě v roce 1999 se virem nově nakazilo 3,1 milionu lidí. Ke zlepšení bilance přispěla mimo jiné vyšší dostupnost antiretrovirální léčby, zpomalující reprodukci viru v lidském organismu.

Léčit pacienty, kteří se nakazili virem HIV, pomocí nově vyvinutých léků ovšem nestačí. Mnohem důležitější je podle amerického Ústavu pro lékařství (IOM) včasná prevence.

"Počet osob, které se nakazí HIV, překročí v roce 2020 možnosti účinné léčby," citovala agentura Reuters doktora Thomase Quinna z baltimorské Johns Hopkins University. "Jelikož léčení se dostane jen části těch, kteří je potřebují, musí se všechny naše snahy upřít k předcházení nákazy."

Podle odhadů OSN by mohlo být v roce 2050 v Africe virem nakaženo až sedmdesát milionů lidí a tedy tři procenta tamního obyvatelstva. Africká populace má za čtyři desetiletí narůst na přibližně dvě miliardy osob.

Hlavní příčinou přenosu zůstává i nadále nechráněný sex
Hlavní příčinou přenosu zůstává i nadále nechráněný sex | Foto: Reuters

370 000 novorozenců s HIV

I nadále zůstává hlavní příčinou šíření nemoci nechráněný sex, vysoký je ale i počet těch, kteří se virem nakazí bez vlastního přičinění.

V roce 2009 se ve světě narodilo 370 000 HIV-pozitivních dětí. AIDS či alespoň vir, který chorobu způsobuje, měly totiž jejich matky.

"Ačkoliv jsou ve vyspělých zemích velmi řídké případy, kdy se narodí dítě s HIV, v Africe přijde s tímto virem na svět každý den tisíc dětí," upozorňuje Jimmy Kolker z Dětského fondu OSN.

Loni dostávala více než polovina těhotných žen nakažených HIV léky zabraňujících přenosu viru na dítě, oproti 45 procentům v roce 2008.

"Antiretrovirální léčba snižuje úmrtnost na AIDS o 68 procent," tvrdí koordinátor humanitární organizace Lékaři bez hranic Gilles van Custern.

Když se člověk nakazí HIV, viru se již nikdy nezbaví, vývin choroby AIDS ale lze pomocí nové generace léků výrazně zpomalit.

Nárůst onemocnění v ČR

Zatímco v Africe se epidemii nemoci AIDS podařilo výrazně přibrzdit, totéž neplatí pro východní Evropu a Střední Asii, kde se počet osob nakažených HIV či AIDS v letech 2001 až 2008 zvýšil o 66 procent.

Až doposud na AIDS a nemoci s nimi spojenými zemřelo 30 milionů lidí
Až doposud na AIDS a nemoci s nimi spojenými zemřelo 30 milionů lidí | Foto: Reuters

Nepříliš potěšitelný je i poslední vývoj v České republice.

Ke konci roku 2009 připadalo v ČR na jeden milion lidí 128 osob nakažených HIV/AIDS. Loni bylo však zaznamenáno 157 nových pacientů, což je dosud nejvyšší počet nových případů HIV, diagnostikovaných za jeden rok.

Jak upozorňuje manažerka Národního programu HIV/AIDS MUDr. Džamila Stehlíková, v 68 procentech nově zaznamenaných případů k přenosu viru došlo při homosexuálním styku mezi muži.

V důsledku onemocnění AIDS až doposud ve světě zemřelo 30 milionů osob, šedesát milionů se nakazilo HIV. 

 

Právě se děje

Další zprávy