Kbelíková výzva pomohla. Miliony dolarů přiblížily vědce k rozluštění záhady ALS

Zahraničí Zahraničí
27. 7. 2016 13:36
Jsou tomu dva roky, co více než 17 milionů lidí umístilo na Facebook video, jak se polévají ledovou vodou. Z Ice Bucket Challenge se tehdy stal virální fenomén, do něhož se zapojila řada známých osobností včetně amerického prezidenta George W. Bushe či majitele Microsoftu Billa Gatese. Díky kampani, která pomáhala nadaci bojující se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), se podařilo vybrat 115 milionů dolarů (přes 2,8 miliardy korun). Nyní vědci oznámili, že jim peníze umožnily objevit dosud neznámý gen NEK1.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Výzkumem smrtelné amyotrofické laterální sklerózy (ALS) se zabývalo přes 80 vědců z 11 zemí světa.

Ti nyní v odborném časopise Nature Genetics publikovali dosud nejrozsáhlejší studii tohoto onemocnění, napsal zpravodajský server BBC.

"Takto sofistikovanou analýzu genů, která vedla k tomuto objevu, jsme mohli uskutečnit jen díky vysokému počtu dostupných vzorků ALS," komentovala nová zjištění Lucie Bruijnová z ALS Association. Vědci se nyní budou snažit najít genovou terapii, která by mohla nemoc vyléčit.

ALS, která je také známa jako Lou Gehrigova choroba, je smrtelné onemocnění, na nějž zatím neexistuje lék. Nemocným odumírají buňky a postupně selhává svalstvo. Nemocí trpí jen zlomek populace, například česká Všeobecná zdravotní pojišťovna eviduje několik stovek pacientů.

V minulosti se stala osudnou i někdejšímu českému premiérovi Stanislavu Grossovi. Lékaři v současnosti dokážou pouze zpomalit její průběh, úplně vyléčit ovšem nikoliv. A ačkoliv dědičnou formu ALS má jen desetina pacientů, odborníci se domnívají, že genetika stojí za nemocí daleko častěji. A objev genu NEK1 může jejich domněnky potvrdit, či vyvrátit.

Kampaň Ice Bucket Challenge spustila ALS Association v červenci 2014. Polévání ledovou vodou se stalo jen několik dní poté hitem sociálních sítí. Každý, kdo na sebe vylil kbelík vody, měl vyzvat dalšího a poslat na konto asociace aspoň deset dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy