Kbelíková výzva pomohla. Miliony dolarů přiblížily vědce k rozluštění záhady ALS

Zahraničí Zahraničí
27. 7. 2016 13:36
Jsou tomu dva roky, co více než 17 milionů lidí umístilo na Facebook video, jak se polévají ledovou vodou. Z Ice Bucket Challenge se tehdy stal virální fenomén, do něhož se zapojila řada známých osobností včetně amerického prezidenta George W. Bushe či majitele Microsoftu Billa Gatese. Díky kampani, která pomáhala nadaci bojující se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), se podařilo vybrat 115 milionů dolarů (přes 2,8 miliardy korun). Nyní vědci oznámili, že jim peníze umožnily objevit dosud neznámý gen NEK1.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Výzkumem smrtelné amyotrofické laterální sklerózy (ALS) se zabývalo přes 80 vědců z 11 zemí světa.

Ti nyní v odborném časopise Nature Genetics publikovali dosud nejrozsáhlejší studii tohoto onemocnění, napsal zpravodajský server BBC.

"Takto sofistikovanou analýzu genů, která vedla k tomuto objevu, jsme mohli uskutečnit jen díky vysokému počtu dostupných vzorků ALS," komentovala nová zjištění Lucie Bruijnová z ALS Association. Vědci se nyní budou snažit najít genovou terapii, která by mohla nemoc vyléčit.

ALS, která je také známa jako Lou Gehrigova choroba, je smrtelné onemocnění, na nějž zatím neexistuje lék. Nemocným odumírají buňky a postupně selhává svalstvo. Nemocí trpí jen zlomek populace, například česká Všeobecná zdravotní pojišťovna eviduje několik stovek pacientů.

V minulosti se stala osudnou i někdejšímu českému premiérovi Stanislavu Grossovi. Lékaři v současnosti dokážou pouze zpomalit její průběh, úplně vyléčit ovšem nikoliv. A ačkoliv dědičnou formu ALS má jen desetina pacientů, odborníci se domnívají, že genetika stojí za nemocí daleko častěji. A objev genu NEK1 může jejich domněnky potvrdit, či vyvrátit.

Kampaň Ice Bucket Challenge spustila ALS Association v červenci 2014. Polévání ledovou vodou se stalo jen několik dní poté hitem sociálních sítí. Každý, kdo na sebe vylil kbelík vody, měl vyzvat dalšího a poslat na konto asociace aspoň deset dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy