Víno patří k Íránu jako pivo k Česku

Lenka Málková
4. 4. 2006 16:26
Teherán - Přestože islám pití alkoholu zakazuje a Korán v něm vidí "ohavnost a Satanovu práci", která chce věřící odvrátit od Boha, víno zůstává nedílnou součástí perské kultury.

Skoncovat s pitím a ilegálním prodejem alkoholu se íránský islámský režim snaží již téměř třicet let. Přes tvrdé tresty za porušení zákazu, které mohou činit roční vězení nebo také sedmdesát ran bičem, pití alkoholu v zemi islámských duchovních pokračuje.

Ilegální prodej alkoholu zlatým dolem

Podle jednoho z ilegálních prodejců alkoholu Alana je i přes zpřísňující se tresty obchod s alkoholem zlatým dolem, který se jen tak neopouští.

"Řekl jsem si, že pokuta, kterou případně dostanu, nepokryje ani daně, které bych měl platit. Navíc poptávka je tak velká a příjem natolik vysoký, že je celkem nemožné s tímto obchodem skončit."

Každý měsíc místní deníky informují o konfiskaci tisíců lahví ilegálně vyrobeného nebo dovezeného alkoholu. Podle bezpečnostního pracovníka generála Hušanga Husejního jsou "současné alkoholové vášně v zemi alarmující".

Přes potíže, kterým se prodejci vystavují, poptávka nadále roste. A nabídka je opravdu velká. Stačí jeden telefonát a francouzské víno, ruská nebo domácí arménská vodka míří na váš stůl.

Jihoíránská provincie Šíraz je baštou vinařství. A to v zemi, kde pití alkoholu přísně sleduje stát.
Jihoíránská provincie Šíraz je baštou vinařství. A to v zemi, kde pití alkoholu přísně sleduje stát. | Foto: Aktuálně.cz

Zatímco před revolucí vyráběly desítky íránských závodů pivo, víno i tvrdý alkohol, dnes většinu ze zásob pašují sousední Arméni na skútrech.

Země chycena mezi vírou a tradicí

Současný islámský režim a samotní obyvatelé Íránu jsou však chyceni mezi vírou a dlouholetou tradicí.

Přestože islám pití alkoholu zakazuje a Korán v něm vidí "ohavnost a Satanovu práci", která chce věřící odvrátit od Boha, pivo a víno zůstává navzdory íránskému režimu nedílnou součástí perské kultury.

Čechům dobře známé australské víno Širáz je pojmenováno podle vinné révy ze stejnojmenné jihoíránské provincie.

Kdysi íránská továrna na výrobu alkoholu, dnes ruiny.
Kdysi íránská továrna na výrobu alkoholu, dnes ruiny. | Foto: Aktuálně.cz

Podle francouzského archeologa působícího v Íránu "Francouzi na Persii trochu žárlí, protože zatímco zprávy o výrobě a pití vína v Persii spadají již do 5. tisíciletí př.n.l., francouzské víno je datováno zpět pouze do roku 500 př.n.l."

Víno se objevuje v perské poezii staré tisíc let. Mezi největší a nejpopulárnější básníky patří Mohamed Háfiz, který ve 14. století žil právě ve vínem oplývajícím Širázu.

  • Ukázku středověké perské poezie NAJDETE ZDE

Ke krátkému uvolnění situace došlo v roce 1997 po zvolení reformisty Chatámího prezidentem. Alkohol dříve výhradně určený k lékařským účelům se začal v omezeném množství prodávat v drogeriích.

 

Podle nejmenovaného vládního úředníka bylo hlavním důvodem, proč byl prodej alkoholu opět povolen, rostoucí počet úmrtí způsobených otravou ilegálně vyrobeným alkoholem a zvyšující se procento na opiu závislých lidí.

 

"Mnoho lidí vsadilo na opium, protože je lehce k dostání a není tak drahé," prohlásil úředník.

 

Právě se děje

Další zprávy