Láká je sen o lepším životě, končí v otroctví. Jak vypadá cesta Vietnamců do Británie

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
30. 10. 2019 15:16
Pracovat čtrnáct hodin v kuse v londýnském bistru, anebo žít v chudé vesnici na severu Vietnamu? Pro mnoho Vietnamců je první možnost lákavější, a to i za cenu nebezpečné cesty do Evropy. Nemajetní lidé z jihovýchodní Asie se tak zadlužují u pašeráků, přitom mohou skončit jako moderní otroci, popsal pro Aktuálně.cz politolog Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl. | Foto: Reuters

Existují ale ještě tragičtější případy. Jako ten z minulého týdne, kdy policie v anglickém Essexu objevila v kamionu 39 mrtvých lidí, kteří se stali oběťmi pašeráků. Většina z nich byli právě Vietnamci, nejspíš pocházeli právě ze severu země. Britská policie ale totožnost mrtvých zatím nepotvrdila.

Pětadvacetiletý řidič nákladního vozu Maurice Robinson, který pochází ze Severního Irska, je obviněný z 39násobného zabití, spiknutí za účelem obchodování s lidmi, spiknutí za účelem napomáhání nezákonné migraci a z praní špinavých peněz.

Vyšetřovatelé se podle britského deníku The Telegraph domnívají, že Robinson byl členem irského gangu převaděčů migrantů, pro který pracoval nejméně deset měsíců.

Podle politologa Šmída ale nepředstavuje tragédie z minulého týdne vzácnost. "Masová úmrtí obchodovaných lidských bytostí při transportu známe i z jiných částí planety. Není to bohužel nic výjimečného," řekl pro Aktuálně.cz.

Vietnamci podle něj patří k těm typům nelegálních migrantů, kteří opouštějí rodnou zemi především ze socioekonomických důvodů. Mnozí z nich pocházejí z velmi chudých venkovských oblastí poblíž čínských hranic. V cílové zemi ale čelí řadě rizik. "Nucená prostituce, otroctví, v horším případě i zneužití k obchodování s lidskými orgány," vyjmenovává odborník.

Riskantní cesta za 880 tisíc korun

Britský server BBC mluvil s příbuznými jedné z Vietnamek, o niž se rodina obává, že je mezi 39 oběťmi nalezenými v kamionu. Příbuzní uvedli, že za ilegální převod šestadvacetileté ženy zaplatili pašerákům 30 tisíc liber (přes 880 tisíc korun). Od minulého úterý s ní ale ztratili kontakt, naposledy se jim ozvala z Belgie. Policie vůz s mrtvými nalezla ve středu. 

Podle odbornice na obchod s lidmi z Vietnamu Mimi Vuové se od částky zaplacené převaděčům odvíjí to, jak náročná cesta bude. Například ti, kteří zaplatí v přepočtu "jen" 230 až 345 tisíc korun, musí zvládnout noční pochod lesem.

Zdaleka ne vždy ale Vietnamci volí jako cílovou zemi Británii, byť je pro ně podle Šmída na rozdíl třeba od Česka lákavější kvůli vyšší životní úrovni.

"Stále jde ale v kontextu ostrovního království o zanedbatelnou menšinu. Vietnamců je tam méně než v Česku. Nejsou s nimi spjaty žádné bezpečnostní problémy, a pokud vím, koncentrují se v Londýně a jsou hodně promícháni s početnějšími Číňany," říká Šmíd k tomu, jaké je obecně postavení Vietnamců v Británii.

Moderní otroctví

Podle informací britského think-tanku Policy Exchange z roku 2018 se počet ilegálních migrantů v Británii pohybuje kolem 500 tisíc. Kolik z nich tvoří Vietnamci, není jasné. Studie jiného z britských think-tanků, která je však 12 let stará, uvádí, že v Anglii a ve Walesu žije kolem 20 tisíc nelegálních běženců vietnamské národnosti.

Portrét Maurice Robinsona
Portrét Maurice Robinsona | Foto: Reuters

Vietnamci se pak podobně jako v Česku uchytí hlavně v nehtových studiích, restauracích, na stavbách a farmách. Výjimkou ale není ani sexuální průmysl, upozorňuje Šmíd.

"Podstatné je, že to má často formu moderního otroctví, nejsou dodržována základní lidská a občanská práva, natož nějaký zákoník práce. A problémem je, že lidé se obvykle kvůli svému snu o lepším životě nenávratně zadluží u lichvářů, kteří často celý byznys s pašováním lidí organizují," říká expert z brněnské Masarykovy univerzity.

Podle něj je tak do značné míry loterií, jestli budou Vietnamci pouze odvádět hodně práce za velmi nízkou mzdu, nebo pracovat prakticky jako otroci bez vyplácené mzdy.

Nikdo kontejner nekontroloval

Tomáš Šmíd zmiňuje také roli tranzitních států, tedy těch, přes které pašeráci pouze projíždějí do svého cíle. Podle něj nejsou v potírání ilegální migrace dostatečně důsledné. "Podotýkám ale, že je fyzicky nemožné celý proces efektivně dostat pod kontrolu, pokud už je 'zásilka v pohybu'," zdůrazňuje.

Předtím než policie kamion s těly 31 mužů a osmi žen našla, cestoval nákladní vůz podle údajů GPS v průběhu několika dnů tam a zpátky mezi Spojeným královstvím a kontinentální Evropou. 

Řidič si kamion pronajal 15. října od firmy Global Trailer Rental v Severním Irsku a projížděl mimo jiné Francií a Belgií. Belgičtí vyšetřovatelé pro deník The Telegraph uvedli, že přepravní kontejner na hranicích nikdo nekontroloval a u nákladu bylo uvedeno, že se jedná o převoz sušenek. 

Policisté v kauze 39 mrtvých v úterý propustili na kauci trojici lidí, kteří jsou podezřelí z trestných činů zabití a spiknutí za účelem obchodování s lidmi. Ve vazbě zůstává pouze Robinson. Vyšetřovatelé pátrají také po dvou dalších podezřelých, má jít o bratry ze Severního Irska.

Vietnamské úřady v souvislosti s případem zadržely celkem čtyři osoby. 

Video: V kamionu v anglickém hrabství Essex našli 39 lidských těl

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy