Láká je sen o lepším životě, končí v otroctví. Jak vypadá cesta Vietnamců do Británie

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
30. 10. 2019 15:16
Pracovat čtrnáct hodin v kuse v londýnském bistru, anebo žít v chudé vesnici na severu Vietnamu? Pro mnoho Vietnamců je první možnost lákavější, a to i za cenu nebezpečné cesty do Evropy. Nemajetní lidé z jihovýchodní Asie se tak zadlužují u pašeráků, přitom mohou skončit jako moderní otroci, popsal pro Aktuálně.cz politolog Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl. | Foto: Reuters

Existují ale ještě tragičtější případy. Jako ten z minulého týdne, kdy policie v anglickém Essexu objevila v kamionu 39 mrtvých lidí, kteří se stali oběťmi pašeráků. Většina z nich byli právě Vietnamci, nejspíš pocházeli právě ze severu země. Britská policie ale totožnost mrtvých zatím nepotvrdila.

Pětadvacetiletý řidič nákladního vozu Maurice Robinson, který pochází ze Severního Irska, je obviněný z 39násobného zabití, spiknutí za účelem obchodování s lidmi, spiknutí za účelem napomáhání nezákonné migraci a z praní špinavých peněz.

Vyšetřovatelé se podle britského deníku The Telegraph domnívají, že Robinson byl členem irského gangu převaděčů migrantů, pro který pracoval nejméně deset měsíců.

Podle politologa Šmída ale nepředstavuje tragédie z minulého týdne vzácnost. "Masová úmrtí obchodovaných lidských bytostí při transportu známe i z jiných částí planety. Není to bohužel nic výjimečného," řekl pro Aktuálně.cz.

Vietnamci podle něj patří k těm typům nelegálních migrantů, kteří opouštějí rodnou zemi především ze socioekonomických důvodů. Mnozí z nich pocházejí z velmi chudých venkovských oblastí poblíž čínských hranic. V cílové zemi ale čelí řadě rizik. "Nucená prostituce, otroctví, v horším případě i zneužití k obchodování s lidskými orgány," vyjmenovává odborník.

Riskantní cesta za 880 tisíc korun

Britský server BBC mluvil s příbuznými jedné z Vietnamek, o niž se rodina obává, že je mezi 39 oběťmi nalezenými v kamionu. Příbuzní uvedli, že za ilegální převod šestadvacetileté ženy zaplatili pašerákům 30 tisíc liber (přes 880 tisíc korun). Od minulého úterý s ní ale ztratili kontakt, naposledy se jim ozvala z Belgie. Policie vůz s mrtvými nalezla ve středu. 

Podle odbornice na obchod s lidmi z Vietnamu Mimi Vuové se od částky zaplacené převaděčům odvíjí to, jak náročná cesta bude. Například ti, kteří zaplatí v přepočtu "jen" 230 až 345 tisíc korun, musí zvládnout noční pochod lesem.

Zdaleka ne vždy ale Vietnamci volí jako cílovou zemi Británii, byť je pro ně podle Šmída na rozdíl třeba od Česka lákavější kvůli vyšší životní úrovni.

"Stále jde ale v kontextu ostrovního království o zanedbatelnou menšinu. Vietnamců je tam méně než v Česku. Nejsou s nimi spjaty žádné bezpečnostní problémy, a pokud vím, koncentrují se v Londýně a jsou hodně promícháni s početnějšími Číňany," říká Šmíd k tomu, jaké je obecně postavení Vietnamců v Británii.

Moderní otroctví

Podle informací britského think-tanku Policy Exchange z roku 2018 se počet ilegálních migrantů v Británii pohybuje kolem 500 tisíc. Kolik z nich tvoří Vietnamci, není jasné. Studie jiného z britských think-tanků, která je však 12 let stará, uvádí, že v Anglii a ve Walesu žije kolem 20 tisíc nelegálních běženců vietnamské národnosti.

Portrét Maurice Robinsona
Portrét Maurice Robinsona | Foto: Reuters

Vietnamci se pak podobně jako v Česku uchytí hlavně v nehtových studiích, restauracích, na stavbách a farmách. Výjimkou ale není ani sexuální průmysl, upozorňuje Šmíd.

"Podstatné je, že to má často formu moderního otroctví, nejsou dodržována základní lidská a občanská práva, natož nějaký zákoník práce. A problémem je, že lidé se obvykle kvůli svému snu o lepším životě nenávratně zadluží u lichvářů, kteří často celý byznys s pašováním lidí organizují," říká expert z brněnské Masarykovy univerzity.

Podle něj je tak do značné míry loterií, jestli budou Vietnamci pouze odvádět hodně práce za velmi nízkou mzdu, nebo pracovat prakticky jako otroci bez vyplácené mzdy.

Nikdo kontejner nekontroloval

Tomáš Šmíd zmiňuje také roli tranzitních států, tedy těch, přes které pašeráci pouze projíždějí do svého cíle. Podle něj nejsou v potírání ilegální migrace dostatečně důsledné. "Podotýkám ale, že je fyzicky nemožné celý proces efektivně dostat pod kontrolu, pokud už je 'zásilka v pohybu'," zdůrazňuje.

Předtím než policie kamion s těly 31 mužů a osmi žen našla, cestoval nákladní vůz podle údajů GPS v průběhu několika dnů tam a zpátky mezi Spojeným královstvím a kontinentální Evropou. 

Řidič si kamion pronajal 15. října od firmy Global Trailer Rental v Severním Irsku a projížděl mimo jiné Francií a Belgií. Belgičtí vyšetřovatelé pro deník The Telegraph uvedli, že přepravní kontejner na hranicích nikdo nekontroloval a u nákladu bylo uvedeno, že se jedná o převoz sušenek. 

Policisté v kauze 39 mrtvých v úterý propustili na kauci trojici lidí, kteří jsou podezřelí z trestných činů zabití a spiknutí za účelem obchodování s lidmi. Ve vazbě zůstává pouze Robinson. Vyšetřovatelé pátrají také po dvou dalších podezřelých, má jít o bratry ze Severního Irska.

Vietnamské úřady v souvislosti s případem zadržely celkem čtyři osoby. 

Video: V kamionu v anglickém hrabství Essex našli 39 lidských těl

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy