Láká je sen o lepším životě, končí v otroctví. Jak vypadá cesta Vietnamců do Británie

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
30. 10. 2019 15:16
Pracovat čtrnáct hodin v kuse v londýnském bistru, anebo žít v chudé vesnici na severu Vietnamu? Pro mnoho Vietnamců je první možnost lákavější, a to i za cenu nebezpečné cesty do Evropy. Nemajetní lidé z jihovýchodní Asie se tak zadlužují u pašeráků, přitom mohou skončit jako moderní otroci, popsal pro Aktuálně.cz politolog Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl.
Kamion, ve kterém policie nalezla 39 těl. | Foto: Reuters

Existují ale ještě tragičtější případy. Jako ten z minulého týdne, kdy policie v anglickém Essexu objevila v kamionu 39 mrtvých lidí, kteří se stali oběťmi pašeráků. Většina z nich byli právě Vietnamci, nejspíš pocházeli právě ze severu země. Britská policie ale totožnost mrtvých zatím nepotvrdila.

Pětadvacetiletý řidič nákladního vozu Maurice Robinson, který pochází ze Severního Irska, je obviněný z 39násobného zabití, spiknutí za účelem obchodování s lidmi, spiknutí za účelem napomáhání nezákonné migraci a z praní špinavých peněz.

Vyšetřovatelé se podle britského deníku The Telegraph domnívají, že Robinson byl členem irského gangu převaděčů migrantů, pro který pracoval nejméně deset měsíců.

Podle politologa Šmída ale nepředstavuje tragédie z minulého týdne vzácnost. "Masová úmrtí obchodovaných lidských bytostí při transportu známe i z jiných částí planety. Není to bohužel nic výjimečného," řekl pro Aktuálně.cz.

Vietnamci podle něj patří k těm typům nelegálních migrantů, kteří opouštějí rodnou zemi především ze socioekonomických důvodů. Mnozí z nich pocházejí z velmi chudých venkovských oblastí poblíž čínských hranic. V cílové zemi ale čelí řadě rizik. "Nucená prostituce, otroctví, v horším případě i zneužití k obchodování s lidskými orgány," vyjmenovává odborník.

Riskantní cesta za 880 tisíc korun

Britský server BBC mluvil s příbuznými jedné z Vietnamek, o niž se rodina obává, že je mezi 39 oběťmi nalezenými v kamionu. Příbuzní uvedli, že za ilegální převod šestadvacetileté ženy zaplatili pašerákům 30 tisíc liber (přes 880 tisíc korun). Od minulého úterý s ní ale ztratili kontakt, naposledy se jim ozvala z Belgie. Policie vůz s mrtvými nalezla ve středu. 

Podle odbornice na obchod s lidmi z Vietnamu Mimi Vuové se od částky zaplacené převaděčům odvíjí to, jak náročná cesta bude. Například ti, kteří zaplatí v přepočtu "jen" 230 až 345 tisíc korun, musí zvládnout noční pochod lesem.

Zdaleka ne vždy ale Vietnamci volí jako cílovou zemi Británii, byť je pro ně podle Šmída na rozdíl třeba od Česka lákavější kvůli vyšší životní úrovni.

"Stále jde ale v kontextu ostrovního království o zanedbatelnou menšinu. Vietnamců je tam méně než v Česku. Nejsou s nimi spjaty žádné bezpečnostní problémy, a pokud vím, koncentrují se v Londýně a jsou hodně promícháni s početnějšími Číňany," říká Šmíd k tomu, jaké je obecně postavení Vietnamců v Británii.

Moderní otroctví

Podle informací britského think-tanku Policy Exchange z roku 2018 se počet ilegálních migrantů v Británii pohybuje kolem 500 tisíc. Kolik z nich tvoří Vietnamci, není jasné. Studie jiného z britských think-tanků, která je však 12 let stará, uvádí, že v Anglii a ve Walesu žije kolem 20 tisíc nelegálních běženců vietnamské národnosti.

Portrét Maurice Robinsona
Portrét Maurice Robinsona | Foto: Reuters

Vietnamci se pak podobně jako v Česku uchytí hlavně v nehtových studiích, restauracích, na stavbách a farmách. Výjimkou ale není ani sexuální průmysl, upozorňuje Šmíd.

"Podstatné je, že to má často formu moderního otroctví, nejsou dodržována základní lidská a občanská práva, natož nějaký zákoník práce. A problémem je, že lidé se obvykle kvůli svému snu o lepším životě nenávratně zadluží u lichvářů, kteří často celý byznys s pašováním lidí organizují," říká expert z brněnské Masarykovy univerzity.

Podle něj je tak do značné míry loterií, jestli budou Vietnamci pouze odvádět hodně práce za velmi nízkou mzdu, nebo pracovat prakticky jako otroci bez vyplácené mzdy.

Nikdo kontejner nekontroloval

Tomáš Šmíd zmiňuje také roli tranzitních států, tedy těch, přes které pašeráci pouze projíždějí do svého cíle. Podle něj nejsou v potírání ilegální migrace dostatečně důsledné. "Podotýkám ale, že je fyzicky nemožné celý proces efektivně dostat pod kontrolu, pokud už je 'zásilka v pohybu'," zdůrazňuje.

Předtím než policie kamion s těly 31 mužů a osmi žen našla, cestoval nákladní vůz podle údajů GPS v průběhu několika dnů tam a zpátky mezi Spojeným královstvím a kontinentální Evropou. 

Řidič si kamion pronajal 15. října od firmy Global Trailer Rental v Severním Irsku a projížděl mimo jiné Francií a Belgií. Belgičtí vyšetřovatelé pro deník The Telegraph uvedli, že přepravní kontejner na hranicích nikdo nekontroloval a u nákladu bylo uvedeno, že se jedná o převoz sušenek. 

Policisté v kauze 39 mrtvých v úterý propustili na kauci trojici lidí, kteří jsou podezřelí z trestných činů zabití a spiknutí za účelem obchodování s lidmi. Ve vazbě zůstává pouze Robinson. Vyšetřovatelé pátrají také po dvou dalších podezřelých, má jít o bratry ze Severního Irska.

Vietnamské úřady v souvislosti s případem zadržely celkem čtyři osoby. 

Video: V kamionu v anglickém hrabství Essex našli 39 lidských těl

Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy