K Japonsku a Vietnamu se blíží dva tajfuny. Hrozí sesuvy půdy i záplavy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 9. 2017 17:11
Oblast jihovýchodní Asie sužují současně dva tajfuny. Zatímco Doksuri má v pátek řádit ve Vietnamu, druhá živelná pohroma Talim se o víkendu chystá na japonské ostrovy. Talim měl ve středu dorazit na Tchaj-wan, na poslední chvíli se mu ale vyhnul. V případě obou tajfunů meteorologové varují před sesuvy půdy i povodněmi.
Tajfun Doksuri už ve Vietnamu zanechal první stopy.
Tajfun Doksuri už ve Vietnamu zanechal první stopy. | Foto: ČTK

Okinawa (Japonsko) - Zatímco přes Jihočínské moře postupuje tajfun Doksuri, nad Východočínským mořem nabral ve čtvrtek na síle tajfun Talim.

Talim se sice ve středu na poslední chvíli vyhnul Tchaj-wanu, po nynějším zesílení ale ohrožuje japonský ostrov Kjúšú.

Podle Japonského meteorologického úřadu (JMA) tam má oko tajfunu dorazit v sobotu večer.

Meteorologové předpovídají, že se Talim přežene přes celou délku japonských ostrovů.

Po kontaktu s hornatou japonskou krajinou sice bude rychle slábnout, ale k jihozápadnímu ostrovu Kjúšú dorazí s ničivou silou hurikánu třetí kategorie.

Na ostrově žije 13 milionů lidí. O víkendu by zde mohlo napršet místy až 250 milimetrů vody. Čeká se vytrvalý vítr v rychlosti alespoň 178 kilometrů v hodině, bleskové povodně a sesuvy půdy.

Podle serveru AccuWeather je ohrožen také ostrov Šikoku a západní výběžek největšího ostrova Honšú.

Nyní přírodní živel doprovází nárazy větru o rychlosti až 250 kilometrů za hodinu. Jeho okraje bičují japonské ostrůvky ve Východočínském moři, včetně ostrova Okinawa s 1,4 miliony obyvatel.

Na ostrov Mijakodžima podle televizní stanice The Weather Channel ve středu spadlo během 24 hodin nejvíce srážek za posledních 40 let. Udeřil zde vichr o rychlosti 174 kilometrů v hodině a přes 18 000 domácností se ocitlo bez elektrického proudu.

Druhý tajfun se chystá na Vietnam

Talim není jedinou mocnou bouří, která v posledních dnech vyvolává znepokojení v regionu jihovýchodní Asie.

K pobřeží Vietnamu by měl v pátek dorazit tajfun Doksuri. Meteorologové varují před přívalovými dešti, záplavami a sesuvy půdy. Očekává se, že půjde o nejsilnější tropickou cyklónu v jihovýchodní Asii za poslední roky.

Živelná pohroma ještě jako tropická cyklóna Maring v úterý zabila nejméně čtyři lidi na Filipínách.

Vietnamské úřady nařídily kvůli blížícímu se tajfunu evakuovat ze střední části země více než 100 000 lidí. Uvedla to agentura AP.

Vláda také vydala zákaz rybářským, dopravním i turistickým plavidlům vydávat se na moře, zrušeny byly desítky letů do oblasti i z ní.

Server Cyclocane uvedl, že se tajfun teď pohybuje nad Jihočínským mořem. Vítr dosahuje rychlosti až 158 kilometrů v hodině.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 6 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy