reklama
 
 

K Japonsku a Vietnamu se blíží dva tajfuny. Hrozí sesuvy půdy i záplavy

Aktualizováno 14. 9. 2017 17:11
Oblast jihovýchodní Asie sužují současně dva tajfuny. Zatímco Doksuri má v pátek řádit ve Vietnamu, druhá živelná pohroma Talim se o víkendu chystá na japonské ostrovy. Talim měl ve středu dorazit na Tchaj-wan, na poslední chvíli se mu ale vyhnul. V případě obou tajfunů meteorologové varují před sesuvy půdy i povodněmi.

Okinawa (Japonsko) - Zatímco přes Jihočínské moře postupuje tajfun Doksuri, nad Východočínským mořem nabral ve čtvrtek na síle tajfun Talim.

Talim se sice ve středu na poslední chvíli vyhnul Tchaj-wanu, po nynějším zesílení ale ohrožuje japonský ostrov Kjúšú.

Podle Japonského meteorologického úřadu (JMA) tam má oko tajfunu dorazit v sobotu večer.

Meteorologové předpovídají, že se Talim přežene přes celou délku japonských ostrovů.

Po kontaktu s hornatou japonskou krajinou sice bude rychle slábnout, ale k jihozápadnímu ostrovu Kjúšú dorazí s ničivou silou hurikánu třetí kategorie.

Na ostrově žije 13 milionů lidí. O víkendu by zde mohlo napršet místy až 250 milimetrů vody. Čeká se vytrvalý vítr v rychlosti alespoň 178 kilometrů v hodině, bleskové povodně a sesuvy půdy.

Podle serveru AccuWeather je ohrožen také ostrov Šikoku a západní výběžek největšího ostrova Honšú.

Nyní přírodní živel doprovází nárazy větru o rychlosti až 250 kilometrů za hodinu. Jeho okraje bičují japonské ostrůvky ve Východočínském moři, včetně ostrova Okinawa s 1,4 miliony obyvatel.

Na ostrov Mijakodžima podle televizní stanice The Weather Channel ve středu spadlo během 24 hodin nejvíce srážek za posledních 40 let. Udeřil zde vichr o rychlosti 174 kilometrů v hodině a přes 18 000 domácností se ocitlo bez elektrického proudu.

Druhý tajfun se chystá na Vietnam

Talim není jedinou mocnou bouří, která v posledních dnech vyvolává znepokojení v regionu jihovýchodní Asie.

K pobřeží Vietnamu by měl v pátek dorazit tajfun Doksuri. Meteorologové varují před přívalovými dešti, záplavami a sesuvy půdy. Očekává se, že půjde o nejsilnější tropickou cyklónu v jihovýchodní Asii za poslední roky.

Živelná pohroma ještě jako tropická cyklóna Maring v úterý zabila nejméně čtyři lidi na Filipínách.

Vietnamské úřady nařídily kvůli blížícímu se tajfunu evakuovat ze střední části země více než 100 000 lidí. Uvedla to agentura AP.

Vláda také vydala zákaz rybářským, dopravním i turistickým plavidlům vydávat se na moře, zrušeny byly desítky letů do oblasti i z ní.

Server Cyclocane uvedl, že se tajfun teď pohybuje nad Jihočínským mořem. Vítr dosahuje rychlosti až 158 kilometrů v hodině.

autoři: ČTK, Zahraničí | 14. 9. 2017 14:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama