Vietnam pod vodou. Hrozí epidemie ptačí chřipky

Reuters, lem
7. 11. 2007 13:10
Od října ve Vietnamu zemřelo témeř 200 lidí. GRAFIKA

Hanoj - Rozmary počasí, které od začátku října sužují Vietnam, si vyžádaly téměř 200 obětí a způsobily materiální škody ve výši 300 milionů dolarů. Úřady varují před epidemií ptačí chřipky.

Tajfun, záplavy a sesuvy půdy ve Vietnamu zpozdily sklizeň kávy, vyhnaly z domovů tisíce obyvatel, přerušily dodávky elektrické energie, zaplavily silnice.

Jen během středy zemřelo při pokusu o překročení rozvodněné řeky v centrální části země dvanáct osob. "Tohle jsou snad nejhorší záplavy od roku 1945," řekl zástupce komunistické strany z oblasti Thanh Khoa.

Asií se prohnaly tajfuny. Část Vietnamu je pod vodou

V provincii Quang Tri, jedné ze čtyř oblastí s ohnisky nákazy ptačí chřipky, úřady vyhlásily pohotovost. Podle ministerstva zemědělství existuje reálná možnost dalšího šíření nakažlivé a v mnoha případech smrtelné choroby.

Hanoj navíc varuje rybáře, protože od Filipín se k pobřeží Vietnamu pomalu, ale jistě řítí rychlostí 130 kilometrů v hodině tajfun Peipah.

Více ČTĚTE ZDE: Ptačí chřipka skrývá řadu nepříjemných otazníků

 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy