Vídní prošel pochod proti prezidentskému kandidátovi Hoferovi. Stovka lidí zablokovala dopravu

ČTK ČTK
3. 12. 2016 18:16
Den před konáním opakovaného druhého kola prezidentských voleb v centru Vídně lidé demonstrovali proti kandidátovi Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertovi Hoferovi. Poklidný pochod zhruba stovky lidí zablokoval na 20 minut jednu z hlavních dopravních tepen v centrální části rakouské metropole.
Demonstrace ve Vídni
Demonstrace ve Vídni | Foto: ČTK

Vídeň - Den před konáním opakovaného druhého kola prezidentských voleb za velké mediální pozornosti centrem Vídně prošel v sobotu pochod na protest proti kandidátovi Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertovi Hoferovi.

Demonstrace, kterou uspořádala skupina antifašistických organizací, se zúčastnilo asi 100 převážně mladých lidí. Pochod zablokoval zhruba na 20 minut jednu z hlavních dopravních tepen v centrální části rakouské metropole. K očekávanému dopravnímu chaosu ale nedošlo.

Pochod začal na známé nákupní třídě Mariahilfer Straße u pomníku Marcuse Omofumy, nigerijského žadatele o azyl, který v roce 1999 zemřel při letecké deportaci z Rakouska. Poté prošel centrálními okrsky Neubau a Josefstadt, kde se zastavil u sídel nacionalistických buršáckých spolků Bruna Sudetia a Silesia, jejichž členové mají blízko k FPÖ.

Členem jednoho z buršáckých spolků, které vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace a které se nyní hlásí k německému nacionalismu, patří i samotný kandidát na prezidenta Hofer.

Poklidný pochod, který doprovázela stovka policistů a několik policejních vozů, skončil před ústředím FPÖ poblíž vídeňské radnice.

"V neděli by se mohl do čela první západoevropské země dostat antidemokrat," řekl ČTK hlavní organizátor demonstrace David Albrich. "FPÖ je podle nás nástupnickou organizací NSDAP," dodal s odkazem na Hitlerovu nacionálně socialistickou stranu.

Řada podporovatelů prezidentského kandidáta Alexandera Van der Bellena na sociálních sítí demonstraci ještě před jejím začátkem odsoudila. Podle nich by totiž akce mohla nezávislého kandidáta, kterého podporuje strana Zelených, v očích mnoha voličů poškodit.

"Myslíme si, že by ho to mohlo naopak posílit," odpověděl organizátor Albrich na dotaz ČTK, zda se neobávají, že svou akcí Van der Bellenovu pozici oslabí. "Ukážeme dnes totiž znovu, jak nebezpečný Norbert Hofer je," dodal.

"Krajně levicovou" demonstraci odsoudil už před jejím začátkem předseda FPÖ Heinz-Christian Strache. Od pochodu se distancoval před několika dny také samotný tým Van der Bellena a to mimo jiné proto, že by taková demonstrace "o nákupní adventní sobotě" mohla napáchat "hospodářské škody".

Suverénní vítězství Norberta Hofera v prvním kole rakouských prezidentských voleb označila tamní média za šokující. Není úplně jasné proč. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy