Vídní prošel pochod proti prezidentskému kandidátovi Hoferovi. Stovka lidí zablokovala dopravu

ČTK ČTK
3. 12. 2016 18:16
Den před konáním opakovaného druhého kola prezidentských voleb v centru Vídně lidé demonstrovali proti kandidátovi Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertovi Hoferovi. Poklidný pochod zhruba stovky lidí zablokoval na 20 minut jednu z hlavních dopravních tepen v centrální části rakouské metropole.
Demonstrace ve Vídni
Demonstrace ve Vídni | Foto: ČTK

Vídeň - Den před konáním opakovaného druhého kola prezidentských voleb za velké mediální pozornosti centrem Vídně prošel v sobotu pochod na protest proti kandidátovi Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertovi Hoferovi.

Demonstrace, kterou uspořádala skupina antifašistických organizací, se zúčastnilo asi 100 převážně mladých lidí. Pochod zablokoval zhruba na 20 minut jednu z hlavních dopravních tepen v centrální části rakouské metropole. K očekávanému dopravnímu chaosu ale nedošlo.

Pochod začal na známé nákupní třídě Mariahilfer Straße u pomníku Marcuse Omofumy, nigerijského žadatele o azyl, který v roce 1999 zemřel při letecké deportaci z Rakouska. Poté prošel centrálními okrsky Neubau a Josefstadt, kde se zastavil u sídel nacionalistických buršáckých spolků Bruna Sudetia a Silesia, jejichž členové mají blízko k FPÖ.

Členem jednoho z buršáckých spolků, které vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace a které se nyní hlásí k německému nacionalismu, patří i samotný kandidát na prezidenta Hofer.

Poklidný pochod, který doprovázela stovka policistů a několik policejních vozů, skončil před ústředím FPÖ poblíž vídeňské radnice.

"V neděli by se mohl do čela první západoevropské země dostat antidemokrat," řekl ČTK hlavní organizátor demonstrace David Albrich. "FPÖ je podle nás nástupnickou organizací NSDAP," dodal s odkazem na Hitlerovu nacionálně socialistickou stranu.

Řada podporovatelů prezidentského kandidáta Alexandera Van der Bellena na sociálních sítí demonstraci ještě před jejím začátkem odsoudila. Podle nich by totiž akce mohla nezávislého kandidáta, kterého podporuje strana Zelených, v očích mnoha voličů poškodit.

"Myslíme si, že by ho to mohlo naopak posílit," odpověděl organizátor Albrich na dotaz ČTK, zda se neobávají, že svou akcí Van der Bellenovu pozici oslabí. "Ukážeme dnes totiž znovu, jak nebezpečný Norbert Hofer je," dodal.

"Krajně levicovou" demonstraci odsoudil už před jejím začátkem předseda FPÖ Heinz-Christian Strache. Od pochodu se distancoval před několika dny také samotný tým Van der Bellena a to mimo jiné proto, že by taková demonstrace "o nákupní adventní sobotě" mohla napáchat "hospodářské škody".

Suverénní vítězství Norberta Hofera v prvním kole rakouských prezidentských voleb označila tamní média za šokující. Není úplně jasné proč. | Video: Petr Fischer
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Překážkář Warholm a běžkyně Hassanová jsou nejlepšími atlety Evropy

Světový rekordman a olympijský šampion na 400 metrů překážek Karsten Warholm a univerzální nizozemská běžkyně Sifan Hassanová, která získala tři medaile na olympijských hrách v Tokiu, jsou nejlepšími atlety Evropy za rok 2021. Warholm v anketě Golden Tracks Evropské atletiky obhájil vítězství z roku 2019, Hassanová triumfovala poprvé. Loni se ceny kvůli koronaviru nevyhlašovaly.

Warholm vyhrál díky fantastické sezoně, v níž v Oslu časem 46,70 překonal bezmála tři desítky let starý světový rekord Kevina Younga a pak v nevídaném olympijském finále posunul hranici lidských možností na jednom okruhu s překážkami pod 46 sekund. Jeho výkon 45,94 by byl kvalitní i na hladké čtvrtce. Sám se na olympijský závod podíval několikrát ze záznamu v různých jazycích. "Poslouchal jsem jen ty emoce. Ty byly hlavní, i když jsem moc nerozuměl. Myslím, že to bylo dobré," usmíval se při slavnostním ceremoniálu.

Třetí rok za sebou pětadvacetiletý Nor ve své hlavní disciplíně neprohrál. Triumfoval i ve finále Diamantové ligy v Curychu. "Vždycky si myslím, že se mohu ještě zlepšit, ale teď už to bude těžší," uznal. Vzápětí ale doplnil, že motivace mu rozhodně nechybí. Ve finále evropského atletického ocenění předčil dva jiné olympijské vítěze - švédského tyčkaře Armanda Duplantise a italského sprintera Marcella Jacobse.

Hassanová v Tokiu útočila na tři zlaté medaile. Vyhrála závody na 5000 a 10.000 metrů, ale na patnáctistovce skončila třetí. Na jaře byla krátce světovou rekordmankou na 10.000 metrů. Její čas 29:06,82 z Hengela ale jen o dva dny později překonala Etiopanka Letesenbet Gideyová. Osmadvacetiletá Nizozemka na trůnu vystřídala ruskou výškařku Marii Lasickeneovou, která se díky triumfu na olympijských hrách a ve finále Diamantové ligy dostala mezi finalistky i tentokrát. Stejně jako olympijská vítězka v hodu kladivem Anita Wlodarczyková z Polska ale na hvězdnou Nizozemku nestačila.

Úspěch ženské nizozemské atletiky podtrhla překážkářka Femke Bolová, která získala cenu pro vycházející hvězdu vyhlašovanou českým viceprezidentem Evropské atletiky Liborem Varhaníkem. Jednadvacetiletá Nizozemka na své hlavní trati vyhrála všechny závody s výjimkou bleskurychlého olympijského finále, kde nestačila na americké hvězdy Sydney McLaughlinovou a Dalilah Muhammadovou. Ty se dostaly pod hranici bývalého světového rekordu, Bolová časem 52,03 překonala evropský rekord a zařadila se za ně na třetí místo historických tabulek.

Totéž ocenění v mužské kategorii si odnesl devatenáctiletý Francouz Sasha Zhoya. Na mistrovství světa juniorů dvakrát překonal juniorský světový rekord na 110 metrů překážek. Posunul ho celkem o 27 setin na 12,72 sekundy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Itálii začala lyžařská sezóna. Lyžaři musejí mít covidový pas

V Itálii dnes začala zimní lyžařská sezona. Jako první zprovoznilo své vleky alpské středisko Breuil - Cervinia, které má sjezdovky na italské i švýcarské straně Alp, napsal deník La Repubblica. Loňskou zimní sezonu silně poznamenala epidemie covidu-19. I letos lyžaři musí dodržovat celou řadu opatření.

Podle stávajících pravidel se při vstupu do areálu musí návštěvníci prokázat covidovým pasem. Ten získají, pokud jsou naočkovaní alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19, mají negativní test či se uzdravili maximálně před šesti měsíci z nemoci covid-19. V areálu musí mít lyžaři také nasazenou roušku či respirátor.

Podle šéfa střediska Herberta Tovagliariho byl zájem o lyžování dnes dosti vysoký. Covidové certifikáty kontrolovali zaměstnanci ručně, fronty však nebyly moc dlouhé. V příštích týdnech chce provozovatel nainstalovat automatizovanou kontrolu certifikátů, která by odbavení měla urychlit. Systém by měl být připravený do Vánoc, kdy se do hor obvykle vypraví velký počet lidí.

Loňská zimní sezona v mnoha alpských střediscích v Itálii prakticky neodstartovala. Po dlouhou dobu platil vládní zákaz provozu vleků i cestování mezi regiony. Tehdejší kabinet premiéra Giuseppa Conteho pak provozovatelé areálů kritizovali za to, že datum spuštění vleků opakovaně odkládal. Někdy se tak stalo jen několik málo dnů před plánovaným startem. Vleky a lanovky se nakonec mohly rozjet až pozdě na jaře. Některé areály pak nabízely na ledovcích takzvané letní lyžování.

Provozovatelé lyžařských areálů však letos mají naději na lepší sezonu také díky vývoji epidemie covidu-19. Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je většina severoitalských regionů v nejnižším, zeleném, stupni rizika. Jedinou výjimkou je Benátsko, kde leží například Cortina d´Ampezzo, které je ve středním, oranžovém, stupni rizika. I tam by se ale vleky měly rozjet, až to počasí umožní.

Další zprávy