Gates i vynálezce vakcíny Pfizer. Jak se politici i vědci mýlili v konci pandemie

mk pru mk, pru
25. 1. 2022 13:37
Jen málokdo si dovedl představit, že celosvětová pandemie viru SARS-CoV-2 bude trvat dva roky. Jeho schopnost mutovat, neochota lidí se naočkovat, ale i nedostatek vakcín v zemích třetího světa vedly k tomu, že varianta omikron v mnoha státech nakazila zatím nejvíc lidí v průběhu celé pandemie. Elitní vědci i politici přitom předpokládali, že touto dobou už budou vyspělé země zpět v "normálu".
Jak známé osobnosti předpovídaly konec pandemie? | Video: Reuters

Známý epidemiolog a poradce amerického prezidenta Anthony Fauci hovořil o možném konci pandemie již v prosinci roku 2020. "Myslím si, že je proveditelné, že v průběhu prvních měsíců roku 2021 budeme mít dostatek lidí ochráněných a můžeme vážně pomýšlet na návrat do normálu," předpovídal Fauci před více než rokem.

Zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates taktéž věřil, že vyspělé země se v roce 2021 dostanou z pandemické krize. Dle jeho slov z loňského ledna měly být klíčovými faktory pro její zvládnutí promyšlené očkovací strategie a schopné vlády. 

V březnu loňského roku viděla "světlo konci na tunelu" i tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová. Stejně tak se vyjádřil i zakladatel společnosti BioNTech Ugur Sahin. Předpovídal, že vlna způsobená britskou variantou koronaviru zůstane v populaci jen několik měsíců a na konci léta "můžeme v Evropě dosáhnout kolektivní imunity".

Od začátku pandemie se podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse na celém světě nakazilo novým typem koronaviru již přes 355 milionů lidí. Přes 5,5 milionu na infekci zemřelo. V Česku covid-19 prodělalo na základě dat ministerstva zdravotnictví téměř 2,9 milionu obyvatel. 

Podívejte se sestřih výroků známých osobností v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy