Žena "ukradla" bance vlastní úspory. Ve zhrouceném státu přibývá podobných případů

pru ČTK pru, ČTK
6. 10. 2022 16:15
V Libanonu, který se potýká s vážnou ekonomickou krizí a tamní úřady lidem dovolují výběr jen omezeného množství peněz, přibývá útoků na banky. Ve středu se svých zmrazených dolarových úspor násilně domáhala i tamní členka parlamentu. Před dvěma týdny zase vzbudila pozornost žena, která v Bejrútu vtrhla do banky, aby získala peníze na léčbu pro svou těžce nemocnou sestru.
Sálí Hafízová vtrhla do banky, aby získala peníze na léčbu pro svou těžce nemocnou sestru. | Video: Reuters

Libanon již třetí rok sužuje hluboká finanční krize. Miliony tamních obyvatel se potýkají s prudce rostoucí inflací a přibližně tři čtvrtiny Libanonců čelí chudobě. V zemi, která je poslední roky na pokraji zhroucení, platí striktní limity pro výběry z bank - lidé si mohou vyzvednout jen omezené množství svých peněz, což platí pro konta v dolarech i v domácí měně, která od začátku krize ztratila 95 procent původní hodnoty.

Stále více lidí se tak v tamních bankách domáhá svých úspor, které jim ale bankéři odmítají vydat. V polovině září vtrhla do jedné z poboček bankovního řetězce Blom v Bejrútu i osmadvacetiletá Sálí Hafízová. S imitací zbraně požadovala přístup ke svým finančním prostředkům, které potřebovala pro léčbu své sestry trpící rakovinou.

"Nejdřív jsem šla do banky za ředitelem pobočky a prosila ho. Řekla jsem mu, že moje sestra umírá a nemá čas," uvedla Hafízová pro televizi al-Džadíd. "Nakonec řekl, že nám může dát 200 amerických dolarů měsíčně, což bude v současném kurzu v přepočtu 2,4 milionu libanonských liber. A to není cena ani jedné injekce, které moje sestra potřebuje denně užívat," dodala.

Situaci se tak rozhodla vzít do vlastních rukou a v bance si s pomocí několika společníků násilně ze svého vlastního účtu vybrala více než 13 tisíc dolarů (v přepočtu asi 320 tisíc korun). Dramatické záběry z místa ukazují, jak po bance pobíhala s dětskou pistolí v ruce a vyhrožovala tamním zaměstnancům. Ti jí v domnění, že se jedná o reálnou zbraň, začali předávat balíčky peněz.

"Už nemám co ztratit, jsem v koncích," svěřila se pro televizi. Od vloupání se Hafízová před úřady skrývá, ale tvrdí, že nespáchala nic trestného, uvádí agentura Reuters. Na libanonských sociálních sítích získal její čin velký ohlas a lidé ji označovali za hrdinku.

Poslankyně i policista

V poslední době Libanon hlásí několik bankovních přepadení denně. V úterý byl mezi pachateli i bývalý policista, který podle svých slov potřeboval peníze pro syna studujícího na Ukrajině. O den později dorazila do banky Byblos tamní členka parlamentu Síntija Zarázírová. Po bankéřích požadovala výplatu 8500 dolarů čili přibližně 210 tisíc korun.

Podle stanice al-Džadíd banka uzavřela po vstupu skupiny s poslankyní okamžitě svou pobočku. Zarázírová dorazila do banky neozbrojená a podle jejích kolegů potřebovala peníze na uhrazení chirurgického zákroku, uvádí tamní média.

Libanonci podobné akce většinou schvalují a tvrdí, že jen chtějí získat zpět své vlastní peníze. Banky ale spokojené nejsou a kritizují vládu za prodlužování krize. Stát podle jejich prohlášení "schvaluje rozpočty, utrácí a mrhá penězi a vyhlašuje platební neschopnost". 

 

Právě se děje

Další zprávy