Video: Volně žijí jen 3000 tygrů. Za 12 let možná žádný

Martin Novák Martin Novák
22. 11. 2010 20:27
Na summitu v Petrohradu jednali zástupci států, v jejichž volné přírodě běhají poslední tygři

Petrohrad - Tygři ve volné přírodě mají namále. Na summitu zemí, kde tento savec ještě stále přežívají, padají pesimistická čísla a předpovědi.

Ještě na začátku minulého století žilo ve světě přibližně 100 tisíc tygrů. Dnes mezi 3200 až 3500.

Podle ředitele Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Jamese Leapeho v roce 2022 už možná nebude žít ani jediný kus. Pokud s tím země, kde tygři mají svá poslední útočiště, něco neudělají.

"Jejich přirozené prostředí je likvidováno odlesňováním, stavbami a aktivitou pytláků," uvedl na petrohradské konferenci Leape.

Rusko a Čína na summitu potvrdily, že v pohraniční oblasti společně vybudují velkou rezervaci, která by měla být pro tygry bezpečná. Součástí bude i obrana zvířat před pytláky.

Už v létě oznámila vytvoření chráněné tygří rezervace v údolí Hukaung barmský vláda.

Mezi zeměmi, kde ročně uhyne nejvíce tygrů rukama nelegálních lovců, je Čína na druhém místě za Indií. Problémy mají také Barma, Vietnam, Thajsko nebo Indonésie. Za posledních deset let pytláci zabili odhadem přes tisíc tygrů.

Podle Leapeho musí jednotlivé státy, soukromí dárci i vlády bohatších zemí uvolnit na projekt celoplanetární záchrany těchto zvířat zhruba 350 milionů dolarů na prvních pět let.

Cílem projektu, o kterém se na petrohradském summitu diskutuje, je zvýšit světovou populaci tygrů žijících ve volné přírodě na dvojnásobek během dvanácti let. A zvrátit tak vývoj, který směřuje k jejich vyhubení.

Za záchranu tygrů se angažují například ruský premiér Vladimir Putin nebo prezident Světové banky Robert Zoellick. Do Petrohradu přijel kromě Putina i činský premiér Wen Ťia-pao.

Kromě výše zmíněným zemí se "tygřího summitu" účastní také Mongolsko, Laos, Nepál, Bangladéš, Malajsie, Bhútán a Kambodža.

Nejvíce tygrů žije pořád v Indii, zhruba polovina z celosvětového počtu.

 

Právě se děje

Další zprávy