Video: Veslaři chtěli přeplout Atlantik, smetla je vlna

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 4. 2013 20:05
Dva Američané a dva Kanaďané chtěli doveslovat 6,5 tisíce km z Dakaru do Miami
Čtveřice odvážlivců ještě před nehodou.
Čtveřice odvážlivců ještě před nehodou. | Foto: oarnorthwest.com

San Juan (Portoriko) - Obrovské štěstí měli čtyři odvážlivci, kteří se pokusili převeslovat Atlantický oceán a při cestě ze Senegalu na Floridu se spoléhali pouze na sílu svých paží.

V sobotu, po 73 dnech na širém moři, se ale údajně přihnala tzv. obří vlna a jejich devítimetrovou veslici převrhla.

Posádka sestávající z Američanů Jordana Hanssena a Patricka Flemminga a Kanaďanů Adama Krecka a Marcuse Pukonena tak zůstala odkázána na malý záchranný člun a pomoc záchranářů.

Ti zmobilizovali nákladní lodi z okolí, včetně 250 metrů dlouhé panamské lodi Heijin převážející auta a 200metrového ruského tankeru Tanais Leader.

"Díky rychlé reakci a skvělé spolupráci pobřežní stráže se zahraničními námořníky se podařilo čtveřici mužů zachránit z rozbouřeného moře," cituje server televize NBC oblastního velitele pobřežní stráže v oblasti San Juan Drewa W. Pearsona.

Záchranná operace se podle magazínu Forbes rozběhla v sobotu v půl sedmé večer místního času, kdy pobřežní stráž z veslice James Robert Hanssen obdržela signál SOS, tedy volání o pomoc. Ze základen v Miami a Cleerwater okamžitě odstartovaly pátrací letouny.

Pohon síla paží, elektřina sluneční svit.
Pohon síla paží, elektřina sluneční svit. | Foto: oarnorthwest.com

Jejich posádky trosečníky ve věku od 29 do 31 let našly po třech a půl hodinách asi 700 kilometrů severně od Portorika. Shodily jim zásoby jídla a vysílačku a navedly k nim lodě z okolí.

Více než 6500 kilometrů dlouhou plavbu z Dakaru do Miami, kterou chtěli stihnout za 100 dní, tak už dobrodruzi nedokončí. Splnit vytyčený cíl, tedy upozornit na ekologickou organizaci Canadian Wildlife Foundation, pro niž pracují, se jim nicméně podařilo.

 

Právě se děje

Další zprávy