Rvačka v parlamentu. Porošenkův muž nechtěl poslouchat Jaceňuka, odnesl ho od řečnického pultu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2015 18:36
V ukrajinském parlamentu se v pátek strhla rvačka, když premiér Arsenij Jaceňuk přednášel výroční zprávu o činnosti vládního kabinetu. Oleh Barna z prezidentského bloku se dostal na tribunu nenápadně s kyticí v ruce a začal Jaceňuka táhnout pryč popuzen některými jeho výroky. Několikaminutová intenzivní strkanice si nevyžádala žádné zranění a premiér poté mohl v projevu pokračoval. Šéf parlamentní frakce BPP Jurij Lucenko jednání Barny odsoudil a označil ho jako "neetické a nepřípustné".
V ukrajinském parlamentu se strhla rvačka, když premiér Arsenij Jaceňuk přednášel výroční zprávu o činnosti vládního kabinetu. | Video: Reuters

Kyjev - Rvačka mezi poslanci vládnoucí koalice se v pátek strhla v ukrajinském parlamentu, když premiér Arsenij Jaceňuk přednášel výroční zprávu o činnosti svého kabinetu. Incident vyvolal zákonodárce z Bloku Petra Porošenka (BPP), který se pokusil premiéra odtáhnout od řečnického pultu.

Oleh Barna z prezidentského bloku se dostal na tribunu nenápadně s kyticí v ruce a začal Jaceňuka táhnout pryč popuzen některými jeho výroky. Vzápětí se seběhli bránit svého šéfa poslanci z premiérovy Lidové fronty.

Několikaminutová intenzivní strkanice si nevyžádala žádné zranění a Jaceňuk pak v projevu pokračoval. Šéf parlamentní frakce BPP Jurij Lucenko jednání Barny odsoudil a označil ho jako "neetické a nepřípustné". "Atmosféra v sále vyprovokovala duševně nevyrovnané jedince," řekl Lucenko.

Potyčka přerušila interpelace na Jaceňuka poté, co představil úspěchy své vlády, která je u moci přesně rok. "Před rokem jsem vám říkal, že nikdo neslibuje nebe na Zemi," řekl Jaceňuk, který bránil svůj kabinet před obviněními z neplnění slibů ohledně reforem.

Předložili jsme kompromis

Nesoulad ohledně daňových zákonů a návrhu rozpočtu na příští rok odsunuly vyplacení až čtyř miliard dolarů (přes 98 miliard korun) v podobě zahraničních úvěrů, s jejichž pomocí chce Ukrajina trpící důsledky občanské války ještě před koncem roku vylepšit svou finanční situaci.

Jaceňuk řekl, že vláda předložila "kompromis" ohledně daňových reforem a vyzval zákonodárce, aby ještě před koncem roku schválili příslušné daňové novely.

Dnešní incident znovu potvrdil napětí, které v ukrajinské vládní koalici panuje. Barna v posledních dnech sbíral podporu pro návrh, aby parlament hlasoval o vyslovení nedůvěry Jaceňukovi. Zda se o tom v pátek hlasovat bude, není zatím jasné.

"Máte plné ústavní právo hlasovat o otázce rozpuštění ukrajinského kabinetu. Hlasujte o tom. Přijmu rozhodnutí ukrajinského parlamentu. Netrvám na svém křesle," řekl Jaceňuk.

Podle pozorovatelů by se v ukrajinském parlamentu mohl najít dostatek hlasů na odvolání vlády, ale hlasování zatím není pravděpodobné, protože chybí kandidát, jenž by mohl Jaceňuka nahradit.

Hrozící rozpad prozápadní koalice vyvolává znepokojení v Evropské unii a v USA. Americký viceprezident Joe Biden tento týden při návštěvě Kyjeva podle britského deníku Financial Times nabádal k jednotě a upozornil, že koalice Bloku Petra Porošenka a Lidové fronty v současné době nemá pro Ukrajinu lepší alternativu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy