Rvačka v parlamentu. Porošenkův muž nechtěl poslouchat Jaceňuka, odnesl ho od řečnického pultu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2015 18:36
Zdroj foto: Aktuálně.cz Zdroj foto: Aktuálně.cz
V ukrajinském parlamentu se v pátek strhla rvačka, když premiér Arsenij Jaceňuk přednášel výroční zprávu o činnosti vládního kabinetu. Oleh Barna z prezidentského bloku se dostal na tribunu nenápadně s kyticí v ruce a začal Jaceňuka táhnout pryč popuzen některými jeho výroky. Několikaminutová intenzivní strkanice si nevyžádala žádné zranění a premiér poté mohl v projevu pokračoval. Šéf parlamentní frakce BPP Jurij Lucenko jednání Barny odsoudil a označil ho jako "neetické a nepřípustné".
V ukrajinském parlamentu se strhla rvačka, když premiér Arsenij Jaceňuk přednášel výroční zprávu o činnosti vládního kabinetu. | Video: Reuters

Kyjev - Rvačka mezi poslanci vládnoucí koalice se v pátek strhla v ukrajinském parlamentu, když premiér Arsenij Jaceňuk přednášel výroční zprávu o činnosti svého kabinetu. Incident vyvolal zákonodárce z Bloku Petra Porošenka (BPP), který se pokusil premiéra odtáhnout od řečnického pultu.

Oleh Barna z prezidentského bloku se dostal na tribunu nenápadně s kyticí v ruce a začal Jaceňuka táhnout pryč popuzen některými jeho výroky. Vzápětí se seběhli bránit svého šéfa poslanci z premiérovy Lidové fronty.

Několikaminutová intenzivní strkanice si nevyžádala žádné zranění a Jaceňuk pak v projevu pokračoval. Šéf parlamentní frakce BPP Jurij Lucenko jednání Barny odsoudil a označil ho jako "neetické a nepřípustné". "Atmosféra v sále vyprovokovala duševně nevyrovnané jedince," řekl Lucenko.

Potyčka přerušila interpelace na Jaceňuka poté, co představil úspěchy své vlády, která je u moci přesně rok. "Před rokem jsem vám říkal, že nikdo neslibuje nebe na Zemi," řekl Jaceňuk, který bránil svůj kabinet před obviněními z neplnění slibů ohledně reforem.

Předložili jsme kompromis

Nesoulad ohledně daňových zákonů a návrhu rozpočtu na příští rok odsunuly vyplacení až čtyř miliard dolarů (přes 98 miliard korun) v podobě zahraničních úvěrů, s jejichž pomocí chce Ukrajina trpící důsledky občanské války ještě před koncem roku vylepšit svou finanční situaci.

Jaceňuk řekl, že vláda předložila "kompromis" ohledně daňových reforem a vyzval zákonodárce, aby ještě před koncem roku schválili příslušné daňové novely.

Dnešní incident znovu potvrdil napětí, které v ukrajinské vládní koalici panuje. Barna v posledních dnech sbíral podporu pro návrh, aby parlament hlasoval o vyslovení nedůvěry Jaceňukovi. Zda se o tom v pátek hlasovat bude, není zatím jasné.

"Máte plné ústavní právo hlasovat o otázce rozpuštění ukrajinského kabinetu. Hlasujte o tom. Přijmu rozhodnutí ukrajinského parlamentu. Netrvám na svém křesle," řekl Jaceňuk.

Podle pozorovatelů by se v ukrajinském parlamentu mohl najít dostatek hlasů na odvolání vlády, ale hlasování zatím není pravděpodobné, protože chybí kandidát, jenž by mohl Jaceňuka nahradit.

Hrozící rozpad prozápadní koalice vyvolává znepokojení v Evropské unii a v USA. Americký viceprezident Joe Biden tento týden při návštěvě Kyjeva podle britského deníku Financial Times nabádal k jednotě a upozornil, že koalice Bloku Petra Porošenka a Lidové fronty v současné době nemá pro Ukrajinu lepší alternativu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy