Video usvědčuje: Vláda podcenila Katrinu

David Koubek
2. 3. 2006 11:30
Washington - Americká vláda podcenila hurikán Katrina. Dokládá to tajný videozáznam zveřejněný přesně půl roku poté, co katastrofa zasáhla jižní pobřeží USA.
George Bush a zpráva o Katrině. Nově zveřejněné videonahrávky však dokazují, že prezident nejspíš nebral vážně některá varování odborníků
George Bush a zpráva o Katrině. Nově zveřejněné videonahrávky však dokazují, že prezident nejspíš nebral vážně některá varování odborníků | Foto: Reuters/K.Lamarque

Nahrávka publikovaná agenturou Associated Press posiluje kritiky americké administrativy, kteří tvrdí, že vláda katastrofu podcenila a její reakce na situaci byla nedostatečná.

Zveřejněné video mimo jiné podle BBC dosvědčuje, že večer před katastrofou se dostalo prezidentu Bushovi "silného varování" o možných následcích hurikánu.

Bush po Katrině: Protržení hrází nehrozí...

George W. Bush při videorozhovoru ze svého ranče říká svým podřízeným: "Jsme plně připraveni." Prezident nereagoval žádným dotazem ani na varování úředníků před možnými katastrofálními následky bouře.

Bush však po hurikánu prohlásil: "Nemyslím si, že někdo předpokládal protržení hrází." Stejně jako ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff.

Prezident sice později přiznal, že jím řízená administrativa nese část odpovědnosti za liknavý přístup k následkům živelní pohromy, ale nahrávka z 28. srpna a další z následujícího dne dosvědčují, že ho úředníci informovali o hrozícím zaplavení New Orelans vodami obklopujícími město.

... byl však právě před tím varován

Na záznamech totiž také mluví šéf Národního střediska pro hurikány Maxe Mayfielda, který vyslovil obavu, že následkem Katriny by se mohla voda dostat přes neworleanské hráze.

"Nemyslím, že teď je někdo schopen s jistotou říct, zda hráze se přelijí, nebo ne, ale zcela zřejmě to je velmi, velmi velké nebezpečí," prohlásil Mayfield.

Vina padla i na bývalého šéfa Federální agentury krizového managementu Michaela Browna, který před hurikánem jistě tvrdil, že situace je zvládnutá a chválil i guvernérku státu Louisiana Kathleen Blancovou a ostatní za "dobrou práci".

Šéf krizového managementu odstoupil, ale varoval

Brown kvůli silné kritice své práce v září odstoupil z funkce, ale jeho právník nyní tvrdí: "Záznamy dokazují, že i Brown bil před hurikánem na poplach."

Michael Brown skutečně na záznamech vyslovil pochyby o schopnosti některých složek záchranného systému reagovat na "katastrofu uvnitř katastrofy". Brown například informoval o tom, že v neworleanských nemocnicích a věznicích nebyla nařízena povinná evakuace.

Hurikán Katrina stál nakonec životy 1300 lidí ze států Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida. Zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů došel před měsícem k závěru, že reakce na Katrinu na všech úrovních byla "bezútěšná", nedostatečně naplánovaná a špatně koordinovaná. Poslanci také prohlásili, že katastrofa ukázala, že USA nejsou ani čtyři roky po teroristických útocích připraveny na nebezpečí, která zemi hrozí.

"Vláda na všech úrovních byla předem varována před katastrofickým rozsahem blížícího se hurikánu a udělala bolestně málo při přípravě k evakuaci, hledání nezvěstných, záchraně lidí a  následné pomoci," prohlásil například demokratický senátor Joseph Lieberman.

 

Právě se děje

Další zprávy