Natáčel do poslední chvíle. Ukrajinci ukázali úspěšný úder sebevražedného dronu

Video Video
16. 1. 2023 13:46
Záběry zveřejněné ukrajinskými silami ukazují, jak jejich sebevražedný dron zneškodnil ruské bojové vozidlo pěchoty i s posádkou. Bezpilotní letoun na opuštěný stroj na poli zamířil a poté ho se znamenitou přesností zasáhl.
Sebevražedný dron zneškodnil ruské bojové vozidlo pěchoty i s posádkou. | Video: Telegram/Služba bezpečnosti Ukrajiny

Video v sobotu zveřejnila na sociálních sítích ukrajinská civilní kontrarozvědka Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Za útokem stála speciální jednotka s názvem Skupina Alfa, která spadá právě pod SBU. Ruské bojové vozidlo i s posádkou podle jejích informací sebevražedný dron zničil.

Přesnou polohu útoku ukrajinská kontrarozvědka nezveřejnila. Podle popisku na Telegramu se odehrál v "jedné z nejžhavějších oblastí", kde právě probíhají boje. SBU taktéž nespecifikovala, o jaký typ bezpilotního letounu se jednalo. Od začátku války ale ukrajinská armáda například získala od Spojených států několik stovek sebevražedných dronů Switchblade.

Takzvané kamikaze neboli sebevražedné drony, které se odpalují primárně ze zařízení připomínajícího minomet, slouží k přímému útoku na cíl. To znamená, že na cíl nestřílí, ale samy do něj narazí a explodují. Mohou se pohybovat  rychlostí až 100 kilometrů za hodinu a díky malým rozměrům je radary nemusí zachytit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy