Video: „To na nás padá z našeho vrtulníku?“ Zmatení Rusové nechápou dění v Bělgorodu

bb bb
23. 5. 2023 16:40
Ruský vrtulník vyhazuje na vesnici s ruskými obyvateli tepelné návnady, aby ho nezasáhla protiletadlová střela. Záběr z obce Rakitnoje, která leží u hranic s Ukrajinou v Bělgorodské oblasti, doprovázely zprávy světových agentur, že zde útočily jednotky, které do tohoto ruského regionu pronikly z Ukrajiny. Na dalším záběru provedl pilot helikoptéry to samé v sousední vesnici Krasnaja Jaruga.
Video: „To na nás shazují z našeho vrtulníku?“ Zmatení Rusové nechápou dění v Bělgorodu. | Video: Reuters

Na záběrech, které 22. května natočil místní obyvatel, jenž si přál zůstat v anonymitě, je vidět, jak letoun v Rakitnoje shazuje něco, co jsou patrně tepelné návnady, píše agentura Reuters. Ve videu jsou slyšet ženské hlasy, které vykřikují: "Co to je? Já netuším!" 

Video vyvolalo na internetu rozruch. Jeden z uživatelů uvedl: "To ruský vrtulník shazuje nástrahy na svoje privátní území, aby protiletadlová raketa nevletěla do něj, ale do civilistů?" "Pokud to z takové výšky spadne na dům, pak je podle mě vysoká pravděpodobnost, že něco zapálí," psal podle agentury další člověk. "Na civilistech jim nezáleží," dodal v příspěvku třetí.

Ruští vyšetřovatelé zatím zahájili vyšetřování pro podezření z terorismu a tvrdili, že přeshraniční útok provedly ukrajinské ozbrojené skupiny. Ruské ministerstvo obrany v úterý 23. května tvrdilo, že se podařilo zatlačit zbytky jednotek zpět na Ukrajinu. Více než 70 útočníků byl zabito, citovala agentura Reuters z prohlášení ministerstva. Podobné zprávy z bojiště ale není možné nezávisle ověřit.

Jak na Twitteru uvedl zpravodaj listu Financial Times na Ukrajině Christopher Miller, podařilo se mu spojit se s Denisem Nikitinem, který velí Ruskému dobrovolnickému sboru, jedné z jednotek, které se diverzní akce účastní. A podle něj operace v Bělgorodu stále pokračuje. Sama Ukrajina popřela, že by měla s těmito událostmi cokoli společného, a uvedla, že za nimi stojí ruští partyzáni. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy