Video: To je fúzní raketa. Na Mars doletí za 90 dní

V laboratoři už raketový pohon funguje, je jen otázkou času, než začne "vozit" astronauty.
Video: YouTube.com

Washington - Rakety poháněné jadernou fúzí už nejsou pouhou fantazií osvícených vizionářů. Vědci, kteří na novém pohonu pracují, už totiž novou technologii předvedli.

"V podstatě je to realita. K fúzi dochází ve Slunci i našich laboratořích," řekl serveru Space.com Anthony Pancotti ze společnosti MSNW, jež raketové pohony budoucnosti ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyvíjí.

S použitím současných chemických pohonných systémů by trvala cesta na Mars a zpět 500 dní. Takhle dlouhý pobyt v hlubokém vesmíru by ale pro astronauty znamenal vážné zdravotní riziko, protože by byli vystaveni velkým dávkám radiace, řídly by jim kosti a atrofovaly svaly.

Pokud tedy chce NASA dostat lidi do blízkosti rudé planety v polovině třicátých let tohoto století, jak si předsevzala, musí se stát vývoj rychlejšího pohonu prioritou.

První pobyt na Marsu potrvá 30 dní

Pancottiho "fúzní" tým (vedený Johnem Sloughem z Washingtonské univerzity) se zaměřuje na misi na Mars s lidskou posádkou, která má trvat celkem 210 dní; 83 dní cesta tam, 30 dní pobyt na planetě a 97 dní cesta domů.

"Cítíme, že jsme si stanovili velmi dobrý cíl, velmi dobrou misi, a v zájmu splnění této mise se soustředíme na fúzní zařízení," vysvětluje Anthony Pancotti.

K fúzi dochází při sloučení atomových jader, přičemž se uvolňuje velké množství energie. Slunce a další hvězdy tuto energii přeměňují na světlo (elektromagnetické záření). Fúzní raketový pohon bude využívat plazma vytvořené s využitím deuteria a tritia, což jsou těžké izotopy vodíku.

Bubliny tohoto plazmatu, uzavřené v kovových kapslích, budou vstřikovány do komory, v níž magnetické pole způsobí kolaps kapslí, což bubliny na okamžik stlačí do fúzního stavu. Energie uvolněná fúzní reakcí se pak vypaří a ionizuje kov, jehož částice trysky "vymrští" ven z lodi, a tím plavidlu dodají tah.

Startovat bude Slunce

Energii potřebnou na palubě kosmické lodi pro spuštění celého procesu mají generovat solární panely.

Není žádný důvod k pochybnostem o proveditelnosti takového konceptu, říká Pancotti. "Je to pravděpodobně nejjednodušší, nejméně komplikovaný a nejlevnější fúzní pohonný systém, jaký můžete vymyslet. Základní fyzika byla v laboratoři s potřebným vybavením prokázána, fúze bylo dosaženo," konstatoval.

Zařízení je podle něj navíc možné sestavit z běžně prodávaných komponentů, takže není třeba žádných převratných technologických objevů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy