Video: To je fúzní raketa. Na Mars doletí za 90 dní

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
9. 10. 2013 11:40
V laboratoři už raketový pohon funguje, je jen otázkou času, než začne "vozit" astronauty.
Video: YouTube.com

Washington - Rakety poháněné jadernou fúzí už nejsou pouhou fantazií osvícených vizionářů. Vědci, kteří na novém pohonu pracují, už totiž novou technologii předvedli.

"V podstatě je to realita. K fúzi dochází ve Slunci i našich laboratořích," řekl serveru Space.com Anthony Pancotti ze společnosti MSNW, jež raketové pohony budoucnosti ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyvíjí.

S použitím současných chemických pohonných systémů by trvala cesta na Mars a zpět 500 dní. Takhle dlouhý pobyt v hlubokém vesmíru by ale pro astronauty znamenal vážné zdravotní riziko, protože by byli vystaveni velkým dávkám radiace, řídly by jim kosti a atrofovaly svaly.

Pokud tedy chce NASA dostat lidi do blízkosti rudé planety v polovině třicátých let tohoto století, jak si předsevzala, musí se stát vývoj rychlejšího pohonu prioritou.

První pobyt na Marsu potrvá 30 dní

Pancottiho "fúzní" tým (vedený Johnem Sloughem z Washingtonské univerzity) se zaměřuje na misi na Mars s lidskou posádkou, která má trvat celkem 210 dní; 83 dní cesta tam, 30 dní pobyt na planetě a 97 dní cesta domů.

"Cítíme, že jsme si stanovili velmi dobrý cíl, velmi dobrou misi, a v zájmu splnění této mise se soustředíme na fúzní zařízení," vysvětluje Anthony Pancotti.

K fúzi dochází při sloučení atomových jader, přičemž se uvolňuje velké množství energie. Slunce a další hvězdy tuto energii přeměňují na světlo (elektromagnetické záření). Fúzní raketový pohon bude využívat plazma vytvořené s využitím deuteria a tritia, což jsou těžké izotopy vodíku.

Bubliny tohoto plazmatu, uzavřené v kovových kapslích, budou vstřikovány do komory, v níž magnetické pole způsobí kolaps kapslí, což bubliny na okamžik stlačí do fúzního stavu. Energie uvolněná fúzní reakcí se pak vypaří a ionizuje kov, jehož částice trysky "vymrští" ven z lodi, a tím plavidlu dodají tah.

Startovat bude Slunce

Energii potřebnou na palubě kosmické lodi pro spuštění celého procesu mají generovat solární panely.

Není žádný důvod k pochybnostem o proveditelnosti takového konceptu, říká Pancotti. "Je to pravděpodobně nejjednodušší, nejméně komplikovaný a nejlevnější fúzní pohonný systém, jaký můžete vymyslet. Základní fyzika byla v laboratoři s potřebným vybavením prokázána, fúze bylo dosaženo," konstatoval.

Zařízení je podle něj navíc možné sestavit z běžně prodávaných komponentů, takže není třeba žádných převratných technologických objevů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy