Video: Těžaři natočili záhadného tvora z hlubin

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 5. 2012 12:00
Je to medúza, velrybí placenta, nebo mimozemšťan, tipují lidé na webu
Foto: YouTube

Londýn - Těžařská kamera v hlubinách oceánu poblíž Velké Británie zachytila podivné stvoření, které se nepodobá ničemu, s čím se lidstvo dosud setkalo.

Laici i odborníci se předbíhají v odhadech, o co by se mohlo jednat. A tipují ledasco - nejčastěji nový druh medúzy. Výjimkou ale nejsou ani názory, že se jedná o velrybí placentu nebo rybářskou síť.

Medúza však nemá výrostky připomínající končetiny. Velrybí placenta zase nemá po svém obvodu podivné obrazce a na rybářskou síť má to "cosi" příliš zvláštní - jakoby řízené - pohyby.

Pokud by se skutečně jednalo o medúzu, nabízel by se druh Stygiomedusa gigantea - obří stvoření dorůstající až šestimetrové délky, jež bylo za posledních 110 let spatřeno pouze výjimečně. Ani v jednom případě ale nebylo popsáno, že by medúza měla jakékoliv výčnělky.

Další možností je Deepstaria enigmatica. Tato medúza je ale na rozdíl od toho, co zachytila kamera ropné společnosti, bezbarvá. Je sice popsáno, že může mít hnědý žaludek a vyhřezlou trávicí soustavu, o výrostcích nicméně znovu ani zmínka.

K tomu, že se jedná o  poslední jmenovaný druh, se kloní biolog Steven Haddock z Akvária Monterey Bay. "Je to unikátní pozorování, naposledy byla spatřena v roce 1966 v hloubce 723 metrů," cituje Haddocka server Jellywatch.org. Záhadné výrůstky podle něj slouží k rozmnožování.

Jak se ale medúza, která žije ve více než kilometrových hlubinách jižního Atlantiku, dostala k ropnému vrtu poblíž Britských ostrovů, už biolog vysvětlit nedokáže.

 

Právě se děje

Další zprávy