Tato zbraň změní válku. Nová střela US Navy poráží tomahawky

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 2. 2015 17:55
Americké námořnictvo ukáže elektromagnetické kolejnicové dělo. Jeho střely jsou mnohem rychlejší, ničivější a levnější než rakety, které se používají dnes.
Americké námořnictvo veřejnosti ukáže kolejovku.

Arlington - Námořnictvo Spojených států představí veřejnosti zbraň, která prý změní způsob amerického válčení na všech frontách.

Jedná se o elektromagnetické kolejnicové dělo, jemuž se v angličtině říká railgun, česky také kolejovka.

Nová zbraň, o jejímž nasazení v boji se teoreticky uvažuje už téměř století, využívá vlastností elektromagnetického pole a je díky němu mnohem rychlejší, ničivější a levnější než v současné době používané střely, například legendární tomahawky.

Velký dosah dělá z kolejovky univerzální hrozbu pro nepřátele. Námořnictvo bude díky ní schopno poskytovat ochranu vlastním jednotkám na moři, souši i ve vzduchu nebo útočit na vzdálené pevninské cíle.

A to s mimořádnou přesností.

Střela railgunu je šestkrát rychlejší než zvuk. Rychlost je právě to, co je na zbrani tak ničivé.

Střely railgunu navíc neobsahují žádné výbušniny ani jiné nebezpečné látky. 

Zabíjet má Lorentzova síla

Jak to celé funguje? Do dvou kolejnic v hlavni je vpouštěn elektrický proud. Když je poté mezi kolejnice vložen náboj, uzavře se elektrický obvod a střela je vymrštěna ven na základě fyzikálního jevu zvaného Lorentzova síla.

Ke svému cíli se střela railgun žene rychlostí více než 7240 kilometrů v hodině.

Dostřel dosahuje 110 námořních mil, tedy více než 200 kilometrů. Podle Pentagonu je navigační systém tak přesný, že je možné na zmíněnou vzdálenost vyřadit nepřátelskou loď z boje jediným dobře mířeným zásahem.

Naváděcí systém umožňuje cílit i na rychle se pohybující předměty. Railgun proto může být použit také ke zneškodnění balistických střel a střel s plochou dráhou letu.

"Kolejovka skutečně změní povahu války," věří šéf odboru výzkumu US Navy Mathias W. Winter.

Střela z kolejovky.
Střela z kolejovky. | Foto: Youtube

Střelný prach? Minulost

Střely jsou nadto velmi malé - velikostí odpovídají například pušce -, a lodě jich tak mohou nést stovky.

Řádový rozdíl je také ve finančních nákladech. Střely systému railgun vyjdou na 25 000 dolarů (asi 613,5 tisíce korun), což odpovídá setině ceny současných raket.

"Může to znamenat konec éry střelného prachu," řekl Winter v rozhovoru pro televizi CBS.

Testování nových střel na moři by mělo začít už na začátku příštího roku.

Sto let starý nápad

Jako první přišel s myšlenkou využití elektromagnetického pole pro urychlení dělostřeleckého náboje francouzský vynálezce Louis Octave Fauchon-Villeplee.

Svůj nápad si nechal patentovat už v roce 1919.

S myšlenkou elektromagnetického děla si za druhé světové války pohrávali také němečtí konstruktéři. Vypracovali dokonce detailní plány.

Jejich projekt ale nikdy nebyl realizován, protože tehdejší technologie na zkrocení a využití Lorentzovy síly nestačily.

 

Právě se děje

Další zprávy