Video: Hořící déšť. Rusové v Azovstalu nasazují zkázonosné rakety

Video ČTK Video, ČTK
16. 5. 2022 17:30
Dronové záběry, které v neděli na sociálních sítích zveřejnil velitel proruské samozvané Doněcké lidové republiky, ukazují, jak ruské jednotky masivně ostřelovaly ocelárnu Azovstal ničivými salvovými raketomety. Na videu je patrné, jak se na hutnický komplex v Mariupolu snáší "déšť" hořící munice, která při kontaktu se zemí exploduje.
Ruští vojáci zaútočili na Azovstal ničivými salvovými raketomety | Video: Associated Press

Podle Petra Andrjuščenka, poradce starosty Mariupolu, použila ruská armáda při nedělním útoku ničivý raketomet BM-21 Grad s neřízenými zápalnými raketami 9M22S. Ty Rusko v minulosti využívalo především v bojích v Sýrii. Raketomety Grad dokážou odpálit za 20 vteřin salvu až 40 raket ráže 122 milimetrů.

Při víkendovém ostřelování hutního komplexu použila ruská armáda podle ukrajinských jednotek mimo jiné i bílý fosfor, uvádí agentura Reuters. Pokud je tato ničivá chemikálie nasazena v zastavěných oblastech, odporuje to ženevským konvencím.

Ocelárny, které jsou poslední baštou ukrajinských obránců v Mariupolu, jsou nadále těžce ostřelovány. Podle ukrajinských zdrojů se v nich o víkendu nacházelo asi 600 raněných, kteří přežívali v nehygienických podmínkách, bez dostatku léků, pitné vody a jídla.

Zbývající ukrajinští bojovníci se odmítají vzdát a volají po zajištění evakuace do míst mimo kontrolu Rusů. Tyto snahy jsou však zatím neúspěšné. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy