Video: Režisér sestrojil tank a natáčel v oku tornáda

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 5. 2013 16:15
Záběry jsou ohromující, zajímavější je ale auto, které smrtící vichr "ustojí"
Sean Casey a jeho tornádový stroj.
Sean Casey a jeho tornádový stroj. | Foto: Youtube

Dallas - Drtivá většina lidí před tornády utíká, ne tak lovec bouří a tvůrce 3D filmů Sean Casey. Sestrojil dokonce obrněný vůz, který mu umožňuje natáčet přímo v oku smrtonosného víru.

První stroj svého druhu nazval Tornado Intercept Vehicle (TIV1). Jedná se o k nepoznání předělanou dodávku Ford 450 z roku 1997. Ze sériově vyrobeného vozu zbyla jen převodovka a podvozek.

Karosérii nahradilo ocelové brnění, průhledy vyplnila neprůstřelná skla a udržet TIV1 pevně na zemi pomáhaly čtyři hydraulické drápy.

Prostor pro natáčení záběrů v rozsahu 360 stupňů umožnila otočná věž připomínající střílnu. Aby tahle téměř sedmitunová pevnost dokázala vyvinout požadovanou rychlost 130 kilometrů v hodině, vyměnil Casey původní 2,5litrový motor za 7,3litrový turbodiesel.

Výsledek? Slušné, ale Caseymu to nestačilo. "Vypadalo to jako vesmírné koráby, které jsem kreslil ve dvanácti. Dobré, ale pořád trochu pomalé," vzpomíná dobrodruh. První verze by navíc tornádu třídy F5, jaké se nedávno prohnalo Oklahomou, neodolala. A s těmi slabšími se Sean Casey spokojit nehodlal.

První záběry z pekla, jež dokážou tornáda na Zemi rozpoutat:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Začal proto pracovat na Tornado Intercept Vehicle 2. Primární bylo snížit hmotnost, aby bylo auto rychlejší, ale zároveň zachovat - a pokud možno vylepšit - jeho odolnost a stabilitu. Povedlo se. Výsledek vypadá jako kombinace Batmobilu a tanku (viz níže), svou funkci však plní.

TIV2 je předělaný Dodge ram 3500, a to tak, že je lehčí, rychlejší a bezpečnější než první verze pojízdného obrněnce. Váží 6,3 tuny. Tuto váhu dokáže 6,7litrový turbodieselový motor zrychlit až na 160 kilometrů v hodině.

Do nádrže se vejde 350 litrů nafty, tedy téměř o třetinu víc než do nádrže TIV1. Lepší jízdní vlastnosti zajišťuje třetí náprava a stabilitu namísto drápů udržují dvě harpuny schopné zavrtat se až metr pod zem. Posádku chrání výsuvné mnohavrstvé štíty z různých materiálů, včetně oceli a kevlaru.

Podívejte se sami:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy