Video: Režisér sestrojil tank a natáčel v oku tornáda

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 5. 2013 16:15
Záběry jsou ohromující, zajímavější je ale auto, které smrtící vichr "ustojí"
Sean Casey a jeho tornádový stroj.
Sean Casey a jeho tornádový stroj. | Foto: Youtube

Dallas - Drtivá většina lidí před tornády utíká, ne tak lovec bouří a tvůrce 3D filmů Sean Casey. Sestrojil dokonce obrněný vůz, který mu umožňuje natáčet přímo v oku smrtonosného víru.

První stroj svého druhu nazval Tornado Intercept Vehicle (TIV1). Jedná se o k nepoznání předělanou dodávku Ford 450 z roku 1997. Ze sériově vyrobeného vozu zbyla jen převodovka a podvozek.

Karosérii nahradilo ocelové brnění, průhledy vyplnila neprůstřelná skla a udržet TIV1 pevně na zemi pomáhaly čtyři hydraulické drápy.

Prostor pro natáčení záběrů v rozsahu 360 stupňů umožnila otočná věž připomínající střílnu. Aby tahle téměř sedmitunová pevnost dokázala vyvinout požadovanou rychlost 130 kilometrů v hodině, vyměnil Casey původní 2,5litrový motor za 7,3litrový turbodiesel.

Výsledek? Slušné, ale Caseymu to nestačilo. "Vypadalo to jako vesmírné koráby, které jsem kreslil ve dvanácti. Dobré, ale pořád trochu pomalé," vzpomíná dobrodruh. První verze by navíc tornádu třídy F5, jaké se nedávno prohnalo Oklahomou, neodolala. A s těmi slabšími se Sean Casey spokojit nehodlal.

První záběry z pekla, jež dokážou tornáda na Zemi rozpoutat:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Začal proto pracovat na Tornado Intercept Vehicle 2. Primární bylo snížit hmotnost, aby bylo auto rychlejší, ale zároveň zachovat - a pokud možno vylepšit - jeho odolnost a stabilitu. Povedlo se. Výsledek vypadá jako kombinace Batmobilu a tanku (viz níže), svou funkci však plní.

TIV2 je předělaný Dodge ram 3500, a to tak, že je lehčí, rychlejší a bezpečnější než první verze pojízdného obrněnce. Váží 6,3 tuny. Tuto váhu dokáže 6,7litrový turbodieselový motor zrychlit až na 160 kilometrů v hodině.

Do nádrže se vejde 350 litrů nafty, tedy téměř o třetinu víc než do nádrže TIV1. Lepší jízdní vlastnosti zajišťuje třetí náprava a stabilitu namísto drápů udržují dvě harpuny schopné zavrtat se až metr pod zem. Posádku chrání výsuvné mnohavrstvé štíty z různých materiálů, včetně oceli a kevlaru.

Podívejte se sami:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy