Video: Prezidentovy slzy. Obama děkoval a rozplakal se

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 11. 2012 14:58
Celé čtyři roky jste mi dávali sílu, řekl Obama mladým politikům v domovském Chicagu
Foto: YouTube

Chicago - Oslavy znovuzvolení Baracka Obamy měly nečekaně emotivní dohru.

Když staronový americký prezident ve středu vystoupil s děkovným projevem v chicagském volebním štábu, dojal se k slzám.

Ukazuje to krátký videoklip umístěný na Youtube kanál jeho prezidentské kampaně.

Shromážděným členům štábu, který byl složen především z mladých lidí, řekl, že mu připomínají dobu, kdy přibližně v jejich věku sám pracoval na kampani v Chicagu.

"Nevidím se ve vás, protože vy jste lepší, než jsem býval já. Jste chytřejší, lépe organizovaní a efektivnější. Jsem na vás všechny moc hrdý," říkal očividně dojatý Obama, zatímco se mu po tváři řinuly slzy.

"To, co jste dokázali, se zapíše do historie. Ale to nejdůležitější, co byste měli vědět, je to, že tohle všechno je jen začátek. Jste teprve na startu. To mi dává naději. Během těch čtyř let, když se mě lidé ptali, jak se můžu vyrovnat s tím či oním, tou frustrací z Washingtonu, jsem vždycky myslel na vás. Vy jste byli zdrojem mé naděje, mojí síly a mojí inspirace," řekl viditelně unavený, ale šťastný Barack Obama svým stranickým spolubojovníkům.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy