Buďte slušní jako my. Video přemlouvá mladé Číňany, aby si oblíbili kreditový systém

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 5. 2019 15:49
Různé země mají různé způsoby, kterými se snaží zvýšit zájem mladé generace o politiku. Čínská vláda již několik let uplatňuje metodu, na niž tamní mladí slyší - vytváří hudební videoklipy, které chytlavou formou informují o důležitých nařízeních či plánech Pekingu. Nedávné video propaguje i sociální kreditový systém, který kritizuje řada lidskoprávních organizací.
Hudební klip o tom, jak důvěryhodnost je v Číně to pravé. | Video: KarRoy

"Buď tak dobrý jako tvoje slova," zpívá se v novém videoklipu, k němuž složil hudbu Čao Ťia-lin. Čínský skladatel, který by mohl vytvořit i titulní píseň k olympijským hrám v Pekingu v roce 2022. Kromě něj se na videu podíleli také mladí a oblíbení čínští umělci s rozsáhlou fanouškovskou základnou, která na sociálních sítích čítá miliony sledujících.

Členové chlapecké hudební skupiny, herci a tanečníci v klipu představují "důvěryhodné mladé", kterými se stali díky dodržování slibů a svou upřímností.

Tento způsob chování jim otevírá dveře k využívání sdílené ekonomiky, včetně půjčování knih nebo kol, k uzavírání obchodů a smluv s dalšími důvěryhodnými mladými lidmi nebo k nakupování v kvalitních obchodech.

Jak ale upozorňuje server What’s on Weibo, videoklip nenabádá pouze k příkladnému chování mladých. Odkazuje i k sociálnímu kreditovému systému, který má pomocí volně přístupných dat hodnotit Číňany a následně je odměňovat nebo trestat.

Za videem stojí Komunistická liga mladých, která se o propagaci sociálního systému směrem k mladému publiku snaží prostřednictvím projektu "Integrita rozsvítí Čínu". Loni měla i turné po čínských univerzitách. "Dejme Integritě palce nahoru a společně se spojme v budování kreditové Číny," cituje z popisu projektu server What’s on Weibo, který informuje o trendech na čínských sociálních sítích.

Co je to čínský sociální kreditový systém?

Sociální kreditový systém má být nástroj na odměňování a trestání občanů za jejich chování. Celkově se jím má zvýšit důvěryhodnost celé čínské společnosti.

Pokud někdo "poškodí" svoji důvěryhodnost, bude umístěn na černou listinu a některá z jeho práv, jako je cestování rychlovlaky nebo možnost získat půjčku, budou omezena.

Státní kreditový systém se má vztahovat na všechny čínské občany a vstoupí v platnost v roce 2020. Vedle něj existují také soukromé kreditové systémy, kam se lidé hlásí dobrovolně.

Jakmile jej zveřejnil na sociálních sítích China Youth Daily, list zaměřený na mladé Číňany, video nasbíralo půl milionu sdílení. Další statisíce získalo díky tomu, že klip zveřejnili na svých účtech i umělci, kteří v něm vystupují.

Podle dostupných informací se video setkalo s pozitivním ohlasem. "Vybudujeme důvěryhodnost spolu s tebou, bratře," píše například pod videem jeden z fanoušků člena chlapecké skupiny.

Kreditový systém v praxi

Videoklip není jediným způsobem, jak čínská vláda propaguje tzv. kreditový systém, který by měl být celostátně zaveden v roce 2020. Hesla typu důvěra, sociální kredit či kredibilita jsou k vidění na ulicích, v reklamách ve veřejné dopravě nebo se ozývají z hlášení rozhlasu.

V určitých provinciích státní kreditový systém už testují. Jednou z nich je pobřežní oblast Če-ťiang. V ní například trestají ty obyvatele, kteří se dostali na černou listinu kvůli neplacení dluhů. Jména a fotografie dlužníků byla dokonce promítnuta před vyprodanou premiérou amerického filmu Avengers: Endgame.

Spolu s jejich fotografiemi diváci zhlédli také krátké video, doprovázené dramatickou hudbou, které ukazovalo, jaké postihy čekají na ty, kdo neplatí své dluhy včas. Informoval o tom hongkongský technologický server Abacus News.

V oblasti ale uplatňují i další tresty. Jména dlužníků jsou například zveřejněna na vládních webových stránkách, a když se uživatel jednoho programu na oblíbené sociální síti přiblíží k adrese dlužníka, přijde mu upozornění.

Podle Samanthy Hoffmanové z Australského institutu strategických studií se systém v budoucnu nedotkne jen čínských občanů, ale i zahraničních firem, které chtějí s Čínou obchodovat. Podle ní lze už nyní pozorovat, jak některé společnosti přizpůsobují své chování komunistické ideologii. "Potenciálně to může přímo zasahovat do suverenity jiných států," řekla pro britský list The Guardian Hoffmanová.

Video: Nejpopulárnější čínská aplikace učí mladé "správnému politickému myšlení"

Cílem aplikace “Studuj Siho, posílíš Čínu" je šířit poselství Čínské komunistické strany. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy