Video: Podivná show v zoo, žirafí mládě předhodili lvům

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 2. 2014 12:10
Osmnáctiměsíční Marius byl naprosto zdravý, nehodil se ale jeho genofond.
Foto: Reuters

Kodaň - Kodaňská zoo pro své návštěvníky přichystala šokující podívanou. Ošetřovatelé před zraky lidí zastřelili zcela zdravé žirafí mládě, rozřezali ho a předhodili lvům.

Osmnáctiměsíční Marius musel zemřít, protože byl nechtěný. Přesněji: ošetřovatelé chtěli zabránit příbuzenskému křížení ve své žirafí rodině, které zapovídají evropské směrnice.

Nepomohla ani petice, pod níž se podepsalo více než 25 tisíc lidí. Podle mluvčího zoologické zahrady se pro Maria nepodařilo najít nový domov, a utracení tak bylo jedinou možností. Podle serveru Euronews ale o mládě projevila zájem nejmenovaná zoo ve Velké Británii.

WARNING GRAPHIC! Zookeepers Kill 'Surplus' Baby Giraffe | Video:

Server The Daily Mail píše, že nabídek bylo hned několik a o žirafí mládě měl zájem také soukromý kupec. Za Maria prý nabízel 500 tisíc eur (zhruba 13,7 milionu korun). Ozval se i Yorkshirský park divoké zvěře.

Vědecký ředitel kodaňské zoo Bengt Holst však v rozhovoru  BBC prohlásil, že by v takových institucích měly být umisťovány "žirafy, jež jsou z genetického hlediska významnější", a že kampaň za záchranu Maria "zašla příliš daleko".

"Žirafy se teď množí velmi úspěšně a my musíme zajistit, abychom si nechávali ty s nejkvalitnější genetickou výbavou. Nejdůležitější je to, aby byly žirafy zdravé po fyzické i psychické stránce a prožily kvalitní život, ať už je dlouhý, nebo krátký," vysvětlil vědecký ředitel Holst.

Vedení zahrady se rozhodlo, že utracení mláděte, proti němuž kromě veřejnosti protestovali také ochránci zvířat, využije ke vzdělávacím účelům. Z usmrcení, porcování a následného předhození lvům, ledním medvědům a tygrům proto udělala představení s odborným komentářem.

Není to poprvé, co zahrada k takovému řešení přistoupila. Podle dánských médií ze stejných důvodů poráží 20-30 zvířat ročně, nejčastěji tygrů, medvědů a zeber.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy