Video: Po bypassu žaludku musí pořád jíst. Jinak zemře

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 3. 2013 15:10
Žena trpěla nadváhou, teď ji trápí opačný problém, denně potřebuje 5000 kalorií
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Leeds - Chorobně obézní lidé, kteří podstoupí tzv. bypass žaludku, většinou zhubnou na únosnou míru a váhu si pak díky snížené kapacitě zažívacího traktu také udrží.

Ne tak jedenapadesátiletá Julie Dunbarová z Velké Británie. Její operace se "zvrtla" - musí konzumovat 5 000 kalorií denně, aby se udržela naživu. Přesto zůstává hrozivě podvyživená.

Pro dnes již celkem běžnou operaci se provozní hotelové restaurace rozhodla v roce 2010, protože vážila 130 kilogramů a krom nadváhy ji trápila řada přidružených zdravotních problémů.

Za odebrání větší části žaludku a přemostění tenkého střeva zaplatila deset tisíc liber (téměř 300 tisíc korun).

Zpočátku se zdálo, že jde vše tak, jak má. Hubla tak snadno, že se pro stejnou operaci rozhodla i její o rok mladší sestra.

Jenomže zatímco sestřina váha se ustálila na ideálních pětašedesáti kilogramech, Julie hubla dál. Doslova se ztrácela před očima. Kila šla dolů tak rychle, že lékaři brzy poznali, že je něco špatně.

Málem bylo pozdě. Julie Dunbarová během dvanácti měsíců shodila 92 kilo, a vážila tedy pouhých osmatřicet kilogramů. V důsledku extrémního nedostatku živin se u ní rozvinula Wernickeova encefalopatie. Tělo si nebylo schopno ze zkonzumovaných potravin vzít nezbytnou energii, vitamíny a minerály.

Aby přežila, musela loni podstoupit další dvě operace. Ve svém nejhorším období přijímala potravu prostřednictvím hadičky zavedené nosem do žaludku. "Byla to hrozná doba, viděla jsem na lidech, že na mě koukají a říkají si: ´Ta to nepřežije´. Vypadala jsem jako kostra," vzpomíná Dunbarová.

Nyní už je její stav stabilizovaný, ale jen díky tomu, že prakticky celý den jí. Denně do sebe musí dostat 5 tisíc kalorií.

Každodenní snídaně proto sestává z chleba, omelety ze dvou vajec, 175 gramů sýru, ovocných taštiček, želé bonbonů, čokoládových sušenek + jednoho hlavního chodu, například kuřete na kari.

"Zpočátku jsem si to užívala, teď už ale jídlo nenávidím. Nikdo by nevěřil, kolik toho denně sním. Stalo se to pro mne prací na plný úvazek. Týdně projím nejméně 200 liber (zhruba 6 tisíc korun). Jím pořád. Musím do sebe dostat tolik jídla, kolik jen dovedu. Vstávám kvůli tomu i uprostřed noci," svěřila se Julie Dunbarová listu Daily Mail.

Běžné potraviny ale nestačí. Kromě nich musí denně užívat nejrůznější potravinové doplňky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy