Video: Po bypassu žaludku musí pořád jíst. Jinak zemře

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 3. 2013 15:10
Žena trpěla nadváhou, teď ji trápí opačný problém, denně potřebuje 5000 kalorií
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Leeds - Chorobně obézní lidé, kteří podstoupí tzv. bypass žaludku, většinou zhubnou na únosnou míru a váhu si pak díky snížené kapacitě zažívacího traktu také udrží.

Ne tak jedenapadesátiletá Julie Dunbarová z Velké Británie. Její operace se "zvrtla" - musí konzumovat 5 000 kalorií denně, aby se udržela naživu. Přesto zůstává hrozivě podvyživená.

Pro dnes již celkem běžnou operaci se provozní hotelové restaurace rozhodla v roce 2010, protože vážila 130 kilogramů a krom nadváhy ji trápila řada přidružených zdravotních problémů.

Za odebrání větší části žaludku a přemostění tenkého střeva zaplatila deset tisíc liber (téměř 300 tisíc korun).

Zpočátku se zdálo, že jde vše tak, jak má. Hubla tak snadno, že se pro stejnou operaci rozhodla i její o rok mladší sestra.

Jenomže zatímco sestřina váha se ustálila na ideálních pětašedesáti kilogramech, Julie hubla dál. Doslova se ztrácela před očima. Kila šla dolů tak rychle, že lékaři brzy poznali, že je něco špatně.

Málem bylo pozdě. Julie Dunbarová během dvanácti měsíců shodila 92 kilo, a vážila tedy pouhých osmatřicet kilogramů. V důsledku extrémního nedostatku živin se u ní rozvinula Wernickeova encefalopatie. Tělo si nebylo schopno ze zkonzumovaných potravin vzít nezbytnou energii, vitamíny a minerály.

Aby přežila, musela loni podstoupit další dvě operace. Ve svém nejhorším období přijímala potravu prostřednictvím hadičky zavedené nosem do žaludku. "Byla to hrozná doba, viděla jsem na lidech, že na mě koukají a říkají si: ´Ta to nepřežije´. Vypadala jsem jako kostra," vzpomíná Dunbarová.

Nyní už je její stav stabilizovaný, ale jen díky tomu, že prakticky celý den jí. Denně do sebe musí dostat 5 tisíc kalorií.

Každodenní snídaně proto sestává z chleba, omelety ze dvou vajec, 175 gramů sýru, ovocných taštiček, želé bonbonů, čokoládových sušenek + jednoho hlavního chodu, například kuřete na kari.

"Zpočátku jsem si to užívala, teď už ale jídlo nenávidím. Nikdo by nevěřil, kolik toho denně sním. Stalo se to pro mne prací na plný úvazek. Týdně projím nejméně 200 liber (zhruba 6 tisíc korun). Jím pořád. Musím do sebe dostat tolik jídla, kolik jen dovedu. Vstávám kvůli tomu i uprostřed noci," svěřila se Julie Dunbarová listu Daily Mail.

Běžné potraviny ale nestačí. Kromě nich musí denně užívat nejrůznější potravinové doplňky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy