Video: Ani se na sebe nepodívali. Trump a Clintonová se potkali při pietě za Bushe

Zahraničí Zahraničí
6. 12. 2018 13:25
Ani na smuteční bohoslužbě za George Bushe staršího, 41. amerického prezidenta, nepřekonali Donald Trump a jeho někdejší sokyně z prezidentských voleb Hillary Clintonová zášť, kterou k sobě navzájem pociťují. Nepodali si ruku a ani se nepozdravili.
Na smuteční bohoslužbu za George Bushe staršího, 41. amerického prezidenta, dorazil Donald Trump a jeho někdejší sokyně Hillary Clintonová. | Video: Reuters

V přední lavici v Národní katedrále ve Washingtonu usedli celkem čtyři američtí prezidenti. Když dorazil i syn zesnulé hlavy státu George W. Bush, bylo na místě pět mužů, kteří vedli USA dohromady celkem 30 let. Nechyběl Barack Obama, Bill Clinton ani Jimmy Carter, 39. prezident USA. Kouzlo tak významného momentu ale některým z nich zřejmě ušlo, všimla si například britská stanice BBC.

Když dorazil úřadující prezident Donald Trump se svou manželkou Melanií, první dáma se pozdravila se všemi přítomnými. Trump ale usedl a ruku podal jen svému předchůdci Baracku Obamovi a jeho manželce Michelle. Ke Clintonovým už zřejmě nedosáhl, a tak se s nimi ani nepozdravil.

Zatímco Bill Clinton jeho počínání sledoval, bývalá ministryně zahraničí se na Trumpa ani neotočila. Hillary Clintonová a Donald Trump se na pietě osobně setkali poprvé od Trumpovy inaugurace.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy