Video: Ani se na sebe nepodívali. Trump a Clintonová se potkali při pietě za Bushe

Zahraničí Zahraničí
6. 12. 2018 13:25
Ani na smuteční bohoslužbě za George Bushe staršího, 41. amerického prezidenta, nepřekonali Donald Trump a jeho někdejší sokyně z prezidentských voleb Hillary Clintonová zášť, kterou k sobě navzájem pociťují. Nepodali si ruku a ani se nepozdravili.
Na smuteční bohoslužbu za George Bushe staršího, 41. amerického prezidenta, dorazil Donald Trump a jeho někdejší sokyně Hillary Clintonová. | Video: Reuters

V přední lavici v Národní katedrále ve Washingtonu usedli celkem čtyři američtí prezidenti. Když dorazil i syn zesnulé hlavy státu George W. Bush, bylo na místě pět mužů, kteří vedli USA dohromady celkem 30 let. Nechyběl Barack Obama, Bill Clinton ani Jimmy Carter, 39. prezident USA. Kouzlo tak významného momentu ale některým z nich zřejmě ušlo, všimla si například britská stanice BBC.

Když dorazil úřadující prezident Donald Trump se svou manželkou Melanií, první dáma se pozdravila se všemi přítomnými. Trump ale usedl a ruku podal jen svému předchůdci Baracku Obamovi a jeho manželce Michelle. Ke Clintonovým už zřejmě nedosáhl, a tak se s nimi ani nepozdravil.

Zatímco Bill Clinton jeho počínání sledoval, bývalá ministryně zahraničí se na Trumpa ani neotočila. Hillary Clintonová a Donald Trump se na pietě osobně setkali poprvé od Trumpovy inaugurace.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 28 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy