"Hlad je všechno." Ukrajinský voják, jehož fotka obletěla svět, popsal ruské zajetí

pru pru
3. 10. 2022 17:04
Obránce jihoukrajinského Mariupolu Mychajlo Djanov, kterého Rusové na konci září propustili, promluvil o nelidských podmínkách v ruském zajetí. Dozorci podle jeho slov ukrajinské zajatce týrali hladem a zacházeli s nimi jako se zvířaty. "V Olenivce jsme jedli krmné směsi bez soli. Ta byla totiž zakázána, abychom nezískali minerály," uvedl v rozhovoru pro ukrajinský server Front 18.
Mychajlo Djanov: Na co být smutný? Raději jsme si vyprávěli vtipy | Video: FRONT 18

Dvaačtyřicetiletý voják strávil v ruském zajetí ve věznici v okupované Olenivce na Donbasu 129 dní. Za tu dobu zhubnul třicet procent své hmotnosti. Ke snídani dostávali ukrajinští zajatci krmné směsi, k obědu vodu s kysaným zelím a po večerech jen kousek chleba nebo pár brambor, popisoval Djanov v rozhovoru.

K tomu, aby vůbec usnul, si tak většinu jídla, které přes den dostal, nechával až na večer. "Pokud jste to neudělali, zavřeli jste oči a viděli jste jídlo. Neviděl jsem rodinu. Nezajímalo vás, jestli je Ukrajina svobodná, nebo ne. Nic vás nezajímalo," vzpomínal pro server Front 18, který celý rozhovor zveřejnil na YouTube. "Můžete být řezáni a biti. Dokážete vydržet jakoukoli bolest. Ale hlad je všechno," uvedl Djanov.

Dozorci je podle něj fyzicky týrali a mučili. Djanov v rozhovoru vzpomínal, jak jim zalepovali oči lepicí páskou, aby neviděli, kam je převážejí. "Proto mám všechny ty rány na obličeji. Den a půl jsem měl obličej zabalený v pásce a nemohl jsem nic dělat," popisoval. "Jednou jsem si při jejím odstranění strhnul kůži," dodal.

Poslední obránci Azovstalu

Djanov sloužil u 36. brigády námořní pěchoty ozbrojených sil Ukrajiny, která s plukem Azov bránila ocelárnu Azovstal v Mariupolu. Při bojích utrpěl vážné zranění paže, kterou mu ukrajinští zdravotníci ošetřili pomocí dlah a šroubů. Na konci května poté padl do ruského zajetí.

Kov z paže mu Rusové vytáhli jen pomocí rezavých kleští bez anestezie. Společně s 214 dalšími obránci ho ze zajetí propustili 21. září. Fotografie, která zachycovala jeho zdravotní stav po výměně zajatců, obletěla sociální sítě. Djanov na ní stojí ve zbídačeném stavu s poraněným obličejem a pohmožděnou a zdeformovanou paží.

Nyní ho čeká dlouhé zotavování a operace pravé paže, ve které mu chybí čtyři centimetry kosti. "Musí ale nejdřív přibrat, protože jinak by to pro něho bylo nebezpečné," uvedla na konci září jeho sestra Aljona Lavrušková pro server Ukrajinska pravda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy