Video: Navštivte luxusní ski areál největšího diktátora

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 1. 2014 14:31
Skipas vyjde v přepočtu na 680 korun, řadoví občané si tak mohou nechat zajít chuť.
Kim Čong-un netroškaří. Skiareál vyšel jeho hladovějící zemi na miliony dolarů.
Kim Čong-un netroškaří. Skiareál vyšel jeho hladovějící zemi na miliony dolarů. | Foto: Reuters

Peking/Pchjongjang - Severní Korea je země kontrastů. Zatímco drtivá většina obyvatel hladoví, vrcholní představitelé režimu diktátora Kim Čong-una se utápějí v luxusu a dávají okázale najevo svou moc.

Zatím posledním výstřelkem mladého absolutistického vládce zbídačelé země je vybudování luxusního lyžařského areálu v průsmyku Masik ve výšce 1350 metrů nad mořem.

Pchjongjang si umanul, že tam vybuduje moderní komplex v hodnotě několika milionů dolarů (přesná cena není známa), který přiláká turisty z celého světa. Poslední stalinistický režim tak chce získat zdroj směnitelné měny, jež zbídačelá KLDR zoufale potřebuje. 

Video ze slavnostního otevření ski areálu v Severní Korey
Video ze slavnostního otevření ski areálu v Severní Korey

Jedním z prvních cizinců, kteří se mohli po zbrusu nových sjezdovkách areálu Masik Pass projet, je americký majitel cestovní kanceláře Korea Tours Simon Cockerell, jenž do Severní Koreji vozí turisty ze "svobodného světa".

Jaká je jeho zkušenost? "Areál je velmi zajímavý. Je mnohem větší a lépe vybavený, než jsem očekával. Je otevřený teprve dva týdny a já ho navštívil před několika dny. Překvapilo mě, jak dobře sjezdovky udržují," popsal Cockerell v rozhovoru pro televizi CNN.

Přestože je skiareál se 110 kilometry sjezdovek primárně určen pro turisty, prohánělo se prý po tamních sjezdovkách několik stovek Severokorejců, podle všeho prominentů režimu.

Podle informací jihokorejské agentury Jonhap, která se odkazuje na dobře informované zdroje ze severu, vyjde jednodenní skipas v přepočtu na 34 dolarů (zhruba 685 korun), což je pro drtivou většinu Severokorejců pohádková suma.

Rozmar mladého Kim Čong-una ale může pořádně zavařit několika evropským a severoamerickým firmám. Ze snímků a videozáběrů komplexu je totiž patrné, že Severokorejci používají sněžná děla ze Švédska, německé a italské rolby a také kanadské sněžné skútry, přičemž platná rezoluce Spojených národů dodávky podobných věcí, považováných za "luxusní zboží", členským zemím zakazuje.

Evropské i americké firmy se nicméně brání s tím, že do Severní Koreji nic nevyvezly. Jejich výrobky tak do komunistické země musela propašovat třetí strana.

 

Právě se děje

Další zprávy