Video: Na severu Ruska natočili noční explozi meteoritu

ČTK ČTK
19. 4. 2014 23:59
Podobně jako před rokem v Čeljabinsku lidé natáčeli meteorit na mobilní telefony a kamery ve svých autech, tentokrát ale nedošlo k žádným škodám ani zraněním.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ESO / S. Guisard / Wikipedia

Moskva - Explozi meteoritu přímo na noční obloze nad svými hlavami mohli v noci na sobotu pozorovat obyvatelé Murmanska i okolních měst na severu evropského Ruska.

Mnozí stačili několikavteřinový úkaz nahrát na své mobilní telefony anebo videokamery umístěné na čelních sklech svých vozů a vložit na internet, uvedla ruská televize RT.

V severním Rusku natočilo hned několik lidí noční explozi meteoritu.
V severním Rusku natočilo hned několik lidí noční explozi meteoritu. | Video:

Meteorit podle ruských médií shořel ještě poměrně daleko od povrchu Země, a tak žádné škody nejsou hlášeny. Astronomové předem varovali, že naše planeta bude procházet rojem meteoritů.

Vzpomínky na Čeljabinsk

Velký meteorit se objevil na murmanském nebi zhruba rok poté, co v okolí Čeljabinsku na Uralu dopadl největší meteorit od exploze tunguzského meteoritu na Sibiři v roce 1908.

Při pádu meteoritu, který loni 15. února dopadl v okolí Čeljabinsku (největší z jeho částí dopadla do asi 80 kilometrů vzdáleného jezera Čebarkul) utrpělo zranění na 1 500 lidí. Většina z nich utrpěla řezné rány, když silná tlaková vlna rozbila okna v rozsáhlé oblasti kolem milionového Čeljabinsku.

Úřady odhadly způsobené škody na miliardu rublů (přes 630 milionů korun). Exploze meteoritu uvolnila nejméně třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou v roce 1945.

Velký úspěch se přitom podařil českým odborníkům: jako první tým na světě přesně spočítali dráhu a strukturu meteoritu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy