Video: Na severu Ruska natočili noční explozi meteoritu

ČTK ČTK
19. 4. 2014 23:59
Podobně jako před rokem v Čeljabinsku lidé natáčeli meteorit na mobilní telefony a kamery ve svých autech, tentokrát ale nedošlo k žádným škodám ani zraněním.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ESO / S. Guisard / Wikipedia

Moskva - Explozi meteoritu přímo na noční obloze nad svými hlavami mohli v noci na sobotu pozorovat obyvatelé Murmanska i okolních měst na severu evropského Ruska.

Mnozí stačili několikavteřinový úkaz nahrát na své mobilní telefony anebo videokamery umístěné na čelních sklech svých vozů a vložit na internet, uvedla ruská televize RT.

V severním Rusku natočilo hned několik lidí noční explozi meteoritu.
V severním Rusku natočilo hned několik lidí noční explozi meteoritu. | Video:

Meteorit podle ruských médií shořel ještě poměrně daleko od povrchu Země, a tak žádné škody nejsou hlášeny. Astronomové předem varovali, že naše planeta bude procházet rojem meteoritů.

Vzpomínky na Čeljabinsk

Velký meteorit se objevil na murmanském nebi zhruba rok poté, co v okolí Čeljabinsku na Uralu dopadl největší meteorit od exploze tunguzského meteoritu na Sibiři v roce 1908.

Při pádu meteoritu, který loni 15. února dopadl v okolí Čeljabinsku (největší z jeho částí dopadla do asi 80 kilometrů vzdáleného jezera Čebarkul) utrpělo zranění na 1 500 lidí. Většina z nich utrpěla řezné rány, když silná tlaková vlna rozbila okna v rozsáhlé oblasti kolem milionového Čeljabinsku.

Úřady odhadly způsobené škody na miliardu rublů (přes 630 milionů korun). Exploze meteoritu uvolnila nejméně třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou v roce 1945.

Velký úspěch se přitom podařil českým odborníkům: jako první tým na světě přesně spočítali dráhu a strukturu meteoritu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy