Video: Na lovu zrádců. Změnil jsem názor, hájil se před "tajnými" Ukrajinec

pru pru
4. 5. 2022 15:50
Viktora z ukrajinského Charkova zadržela tamní civilní kontrarozvědka SBU poté, co ve svých příspěvcích na sociálních sítích chválil ruského prezidenta Vladimira Putina za "boj s nacisty" nebo označoval ukrajinskou vlajku za "symbol smrti". Za veřejné schvalování ruské agrese mu nyní společně s dalšími 400 lidmi, které jen v Charkovské oblasti SBU zadržela, hrozí až 15 let vězení.
Viktora z ukrajinského Charkova zadržela tamní civilní kontrarozvědka SBU poté, co veřejně podporoval ruskou invazi na Ukrajinu. | Video: Associated Press

Do Viktorova bytu na severním předměstí Charkova v dubnu vtrhli ozbrojení příslušníci ukrajinské kontrarozvědky. Ukazovali mu jeho četné příspěvky na sociálních sítích, ve kterých mimo jiné označoval představitele Ukrajiny za "americké poskoky".

"Ano, hodně jsem podporoval ruskou invazi na Ukrajinu. Omlouvám se," říkal Viktor roztřeseným hlasem ukrajinským důstojníkům. "Ale už jsem změnil názor. Opravdu," dodal muž ve středním věku, jehož příjmení SBU s odvoláním na vyšetřování nezveřejnila.

Viktora stejně jako dalších několik stovek lidí zadrželi příslušníci tajných služeb na základě nového zákona proti kolaboraci, který v březnu ukrajinský parlament urychleně schválil. Podle SBU se mezi zadrženými nacházejí ukrajinští obyvatelé, kteří veřejně podporovali ruskou invazi nebo šířili informace, že ukrajinská armáda ostřeluje vlastní města.

Podle tamních úřadů již bylo zahájeno přes 200 trestních stíháních za kolaboraci s Ruskem. Oleksij Danilov, šéf ukrajinské bezpečnostní rady, také uvedl, že se připravuje veřejný seznam kolaborantů. Nejvíce podporovatelů ruské invaze z řad ukrajinských obyvatel se nachází mezi rusky mluvícími obyvateli Donbasu a poté v průmyslovém regionu na východě země, uvádí agentura Associated Press.

Na základě zákona proti kolaboraci již také ukrajinské úřady zakázaly 11 proruských politických stran. Mezi ně patří i Opoziční platforma, která zastávala v parlamentu 25 z celkových 450 křesel. Stranu založil Viktor Medvedčuk, oligarcha s úzkými vazbami na Putina, kterého ukrajinské úřady taktéž zadržely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy