Video: Kytarista si zahrál během operace mozku

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 5. 2013 21:45
Před zákrokem nemohl kvůli Parkinsonovi udržet hrnek, při operaci hrál blues

Los Angeles - Když začal mít v roce 2006 známý hollywoodský muzikant a herec Brad Carter potíže s motorikou, dozvěděl se krutou diagnózu - rozvinula se u něj Parkinsonova choroba.

Léky nezabíraly, a tak mu zbývala jediná možnost - unikátní operace mozku, při níž jsou pacientovi do mozku voperovány stimulátory. Ty vysílají slabé elektrické impulsy a výrazně mírní škody, jež už nemoc napáchala.

"Hudba je pro mě velmi důležitá, takže doufám, že mi to umožní znovu skládat, nahrávat a vystupovat. Snad mi to pomůže s tímhle," svěřil se Carter těsně před operací reportérce BBC a ukázal jí třesoucí se ruku. 

Brad Carter nejenže byl při operaci při vědomí a s lékaři komunikoval, ale dokonce vykonával nejrůznější pohybová cvičení, která završil bluesovou skladbou na svou kytaru.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Udržujeme pacienty při vědomí, abychom se ujistili, že dáváme elektrody na správné místo a potíže ustupují," vysvětlil operatér Nader Pouratian z lékařského centra Kalifornské univerzity.

Tým operatérů netradiční představení natočil a zveřejnil. Bylo to vůbec poprvé, co někdo během operace mozku hrál na hudební nástroj.

"Zeptal se, jestli by si nemohl vzít na operační sál kytaru, aby si rovnou vyzkoušel, jestli bude schopen hrát, tak jsme mu vyhověli," vysvětlil s úsměvem na rtech Pouratain.

Metoda, k níž se v případě Brada Cartera uchýlili američtí lékaři, se nazývá hloubková mozková stimulace a provádí se už i v Česku. Do pacientova mozku jsou při ní vloženy elektrody, které slabými  elektrickými impulsy stimulují mozková jádra a zmírňují tak projevy onemocnění, nejčastěji právě Parkinsonovy choroby.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy