Video: Kosatky uvízly pod ledem, lidé žádají o pomoc

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
10. 1. 2013 17:16
Kytovci se v Kanadě solidárně střídají u malé díry v ledu, kde se nadechují
Video: V Hudsonské zátoce uvízly pod ledem kosatky.
Video: V Hudsonské zátoce uvízly pod ledem kosatky. | Foto: MSNBC

Inukjuak - Úřady v Inujuaku na severovýchodě Kanady žádají vládu o vyslání ledoborce.

Důvodem je skupina kosatek dravých, která uvízla pod ledem v Hudsonově zálivu. Podle starosty Petera Inukpuka kytovci bez pomoci nepřežijí.

"Jsou tam v pasti," řekl rozhlasové stanici CBC. "Tu a tam se zdá, že propadají panice, pak na dlouhou dobu zmizí, jak se patrně snaží najít jiné místo bez ledu, ale zatím ho nikde neobjevily," dodal s tím, že savci se při nadechování střídají u díry v ledu.

Kosatek nedaleko odlehlé inuitské osady Inukjuak v provincii Quebec si všimnul místní lovec v úterý. Napočítal celkem 11 kusů včetně několika menších, což může znamenat, že jde o jednu rodinu.

Inukpuk uvedl, že je nezvyklé vidět v této oblasti v lednu kosatky, ale dodal, že vodám letos trvalo déle, než zamrzly.

Vláda podle mluvčího ministerstva pro rybolov a oceány Franka Staneka vyslala na místo odborníky, kteří mají posoudit, zda lze tvorům nějak pomoci.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy