Video: Kanárské ostrovy bičovaly obří vlny. Smetly hotelové balkony i restaurace

Zahraničí Zahraničí
19. 11. 2018 21:29
Tenerife, jeden z Kanárských ostrovů, se o víkendu stalo opakem dokonalé dovolené. Zasáhla ho silná bouře, několik desítek lidí tak muselo být evakuováno. Ostrov je přitom oblíbenou destinací Čechů a hlavně Britů.
Kanárské ostrovy bičovaly vysoké vlny. Padaly i balkóny | Video: Reuters

Ostrov trápily hlavně vysoké vlny, které zasáhly až třetí patra budov na pobřeží. Některé balkony dokonce smetly do moře, což řada lidí zachytila na video.

Mořská voda se rozlila po ulicích a zničila fotbalová hřiště. Vymlátila okna přízemních restaurací a odnesla na ulicích zaparkovaná auta. Záchranáři museli evakuovat lidi především z přímořských budov, většinou hotelů, u kterých se obávali, že by je mohly až šestimetrové vlny poškodit.

Za vše mohla silná bouře, která Tenerife o víkendu zasáhla, když se přesunula z Atlantského oceánu. Po úderu blesku začal hořet jeden z místních hotelů.

Varování před velmi špatným počasím platilo až do pondělního rána, nyní úřady začínají vypočítávat škody.

Tenerife se s přírodními katastrofami potýká relativně často. Při záplavách v roce 2002 zemřelo osm osob a 70 tisíc lidí zůstalo bez proudu. V roce 2014 na následky záplav způsobených silnými dešti zemřelo pět lidí. Nyní nebyl díky včasné evakuaci nikdo zraněn.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy