Video: Kanárské ostrovy bičovaly obří vlny. Smetly hotelové balkony i restaurace

Zahraničí Zahraničí
19. 11. 2018 21:29
Tenerife, jeden z Kanárských ostrovů, se o víkendu stalo opakem dokonalé dovolené. Zasáhla ho silná bouře, několik desítek lidí tak muselo být evakuováno. Ostrov je přitom oblíbenou destinací Čechů a hlavně Britů.
Kanárské ostrovy bičovaly vysoké vlny. Padaly i balkóny | Video: Reuters

Ostrov trápily hlavně vysoké vlny, které zasáhly až třetí patra budov na pobřeží. Některé balkony dokonce smetly do moře, což řada lidí zachytila na video.

Mořská voda se rozlila po ulicích a zničila fotbalová hřiště. Vymlátila okna přízemních restaurací a odnesla na ulicích zaparkovaná auta. Záchranáři museli evakuovat lidi především z přímořských budov, většinou hotelů, u kterých se obávali, že by je mohly až šestimetrové vlny poškodit.

Za vše mohla silná bouře, která Tenerife o víkendu zasáhla, když se přesunula z Atlantského oceánu. Po úderu blesku začal hořet jeden z místních hotelů.

Varování před velmi špatným počasím platilo až do pondělního rána, nyní úřady začínají vypočítávat škody.

Tenerife se s přírodními katastrofami potýká relativně často. Při záplavách v roce 2002 zemřelo osm osob a 70 tisíc lidí zůstalo bez proudu. V roce 2014 na následky záplav způsobených silnými dešti zemřelo pět lidí. Nyní nebyl díky včasné evakuaci nikdo zraněn.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy