Video: Julian Assange na ambasádě jezdil na skateboardu. Ujel jen pár metrů

Zahraničí Zahraničí
15. 4. 2019 11:43
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který od roku 2012 až do svého zatčení minulý týden pobýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, si krátil dlouhé chvíle ve stísněném prostoru všelijak. Španělský deník El País v neděli zveřejnil video, na kterém se sedmačtyřicetiletý Assange pokouší o jízdu na skateboardu.
Assange se pokouší o jízdu na skateboardu | Video: Reuters

Není jasné, z jaké doby záznam pochází. Video pořízené bezpečnostními kamerami zachycuje Assange oblečeného jen v černých trenýrkách a tílku, jak se na boso snaží jezdit na skateboardu. První pokus mu moc nevyjde, při druhém se na skateboardu už zvládne udržet. 

Assange při tom z křesla pozoruje žena. Podle španělských médií se zřejmě jedná o Stellu Morissovou, která patří do jeho právního týmu. Britský deník The Guardian loni v květnu napsal, že to byla Morissová, kdo Australana na ambasádě navštěvoval vůbec nejčastěji.  

Zakladatel serveru WikiLeaks strávil na ekvádorském velvyslanectví v britské metropoli sedm let. Chtěl se tak vyhnout vydání do Švédska, kde čelil obvinění ze znásilnění. Personál ambasády si v minulosti stěžoval na jeho chování, mimo jiné právě na to, že jezdí po chodbách budovy na skateboardu. Zaměstnancům vadilo také agresivní chování nebo že na ambasádě hraje fotbal. 

Assange minulý čtvrtek na velvyslanectví zatkla britská policie na základě žádosti o vydání do Spojených států a kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti se švédskou kauzou. USA usilují o jeho extradici kvůli zveřejnění utajovaných informací.

Americké ministerstvo spravedlnosti ho v den zatčení obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů. Server WikiLeaks se zaměřuje právě na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat a Assange v minulosti zveřejnil řadu citlivých materiálů vlády USA. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy