Video: Depardieu se odvázal, je hitem Ruska

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 2. 2013 18:20
Herec si myslí, že je v kině, tvrdí ruští kritici. Popletl si film a realitu
Depardieu v nové roli vyslance "nového Ruska".
Depardieu v nové roli vyslance "nového Ruska". | Foto: Reuters

Moskva - Francouzský herec Gérard Depardieu si užívá života v Rusku.

Od té doby, co se stal začátkem letošního roku jeho občanem, cestuje po ruských krajích a sklízí pocty. Někteří Rusové si klepou na čelo a podezřívají rozmarného umělce, že si tak docela neuvědomuje, "do čeho šlápl".

Ostatní se dobrodružstvím, jež Depardieu předvádí při putování po jejich zemi v kožešinových ušankách, dobře baví. Za svou roli "milovníka Ruska" dostává herec byty, medaile i šály fotbalových klubů.

"Rusko je velká, otevřená země. Pro její pochopení je třeba tady žít, ne věřit zastaralým stereotypům," řekl novinářům.

V Moskvě se vyznal k obdivu k carovi Ivanu Groznému, ale neopomněl ani současné kremelské vedení. Podle něj se prezident Vladimir Putin snaží vrátit své zemi náležité místo ve světě. Sám sebe Gérard Depardieu označil za "vyslance" nového Ruska.

Lesginka v Grozném

Hitem zábavných zpráv se stala návštěva čtyřiašedesátiletého herce v čečenské metropoli Grozném, kde se nejen objímal s tamním vůdcem Ramzanem Kadyrovem, ale také si zatančil kavkazský lidový tanec lesginku.

"Pěstmi bušil do vzduchu a mohutně mával rukama," popsal list The Financial Times umělcovy kreace na banketu uspořádaném na jeho počest.

Chtěl prý uctít místní tradice, když doprovodil čečenskou tanečnici na parketu. Pak prohlásil, že natočí film o "šťastných čečenských lidech" a o tom, jak se válkou zničené město stalo "překrásnou oázou". Darem za svou přízeň dostal od Kadyrova pětipokojový byt a čestné občanství.

V Grozném, který svou přízní poctily také jiné světové celebrity, jako například hollywoodské hvězdy Jean-Claude Van Damme nebo Hilary Swanková, nebyl Depardieu poprvé. Už loni tam slavil narozeniny čečenského vůdce.

Zahraniční média připomínají, že si herec přízně mocných vládců v postsovětském prostoru užívá, navzdory kritice lidsko-právních organizací, které jim vytýkají autoritářské praktiky. Loni například natočil duet s dcerou uzbeckého autoritářského prezidenta Gulnarou Karimovovou a v této středoasijské zemi se rovněž chystá točit film.

Cíl je jasný. Stát se carem

Ve své nové vlasti Depardieu navštěvuje divadla, kina, stadiony, továrny i farmy. Chystá se tam točit filmy, ale také podnikat.

V Saransku by údajně měl otevřít "lidovou kavárnu", kde bude nabízet vlastní víno a mordvinský sýr. Při setkání s místními žertoval, že by chtěl být "carem Saransku".

"Jsem jako Jemeljan Pugačov, také vesničan a také chci být carem," uvedl k roli ruského rolnického vůdce, o jehož ztvárnění uvažuje. Podle ruského režiséra Pavla Lungina je však koketování ruského Francouze se Saranskem jen legrace.

Se svou touhou po životě v ruském Mordvinsku se zase herec svěřil tamnímu gubernátorovi, který jej hostil začátkem roku. "Přál bych si sedět u rybníka s udicí a procházet se v březovém háji … Chci se znovu dotknout široké ruské duše, kterou jste mi ukázali," uvedl podle listu Rossijskaja gazeta dojatě.

Nemá ponětí, kde je, zlobí se komentátoři

Nadšený byl také z "bábušek", tedy starších žen v krojích, které jej vítaly zpěvem. "Miluji vás", vyznal se novým krajanům s tím, že přihlášení k pobytu na Demokratické ulici v mordvinském hlavním městě bere zcela vážně.

Je tam ale prý hlášený jen dočasně v domě svého ruského přítele. V budoucnu se má údajně usadit v domě, který se pro něj staví v obci Bělyje Stolby poblíž Moskvy, kterou obývají ruští filmaři.

Foto: Reuters

"Depardieu pokračuje ve své fantasmagorické cestě po Rusku. Čím hloupěji to vypadá, tím jsou honosnější pocty," napsal ve svém blogu na stránce rozhlasové stanice Echo Moskvy komentátor Anton Orech. Podle něj však "nemá ponětí, v jaké zemi je".

Jeho pobyt v Rusku je "neustálý karneval s lesginkami, balalajkami, ušankami a diplomy", uvedl. Zdůraznil, že v Rusku se však nežije tak, jak to předvádí Depardieu. "On si asi myslí, že je pořád v kině. Film se mu popletl s realitou. Je jako v pohádce. Neodsuzujme ho," vyzval shovívavě.

Ruský politolog Alexej Makarkin míní, že "legrace" kolem Depardieua, která se přiživuje se shovívavým souhlasem Kremlu, je výhodná pro obě strany. Zatímco herec, uražený vysokým zdaněním bohatých Francouzů, se může v Rusku finančně i umělecky "odreagovat", Kreml jej vnímá jako užitečný nástroj proti svým oponentům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy