Video: Číňané zvládli první vesmírné rendez-vous

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 6. 2012 17:14
Mise lodi Šen-čou je průlomová. I tím, že je na palubě vůbec první tchajkonautka
Šen-čou 9.
Šen-čou 9. | Foto: Aktuálně.cz

Peking - Čínská vesmírná loď Šen-čou 9 (Božská loď) se v pondělí ráno úspěšně spojila s orbitálním komplexem Tchien-kung 1 (Nebeský palác). Její posádka následně po několika hodinách příprav do modulu vstoupila.

Napsala to agentura Sin-chua s tím, že manévr trval osm minut a vše šlo podle plánu.

Jedná se o první spojení dvou čínských vesmírných plavidel v historii. Doposud to dokázaly pouze Spojené státy a Rusko.

Tchien-kung 1 je experimentální prototyp, na základě zkušenosti s ním ale chtějí Číňané do roku 2020 na oběžné dráze vystavět vlastní vesmírnou stanici.

Teprve čtvrtá pilotovaná mise vesmírného programu říše středu je významná také tím, že je na palubě žena - vůbec první tchajkonautka.

Spolu s 33letou nositelkou řádu příkladná pilotka Liou Jang tvoří posádku 46letý velitel mise Ťing Chaj-pcheng a 43letý palubní inženýr Liou Wang.

Let Šen-čou 9, která odstartovala z pouště Gobi v sobotu, je zatím nejsložitějším čínským vesmírným projektem v historii.

Spojení Šen-čou 9 a Tchien-kung 1:

První spojení rakety a modulu řídily počítače, úkolem posádky je ale vyzkoušet funkčnost přístrojů pro manuální přiblížení a připojení k modulu. Ten od loňska ve výšce 343 kilometrů obíhá kolem Země.

Manuální přiblížení bude řídit Liou Wang. "Během výcviku jsme provedli přes 1500 simulací, takže jsme si potřebné techniky a dovednosti dokonale osvojili. Čína má prvotřídní technologie i tchajkonauty, a proto jsem si jistý, že spojení zvládneme," cituje BBC palubního inženýra.

Oba objekty by měly zůstat spojeny deset dní. Během nich mají tchajkonauti za úkol provádět vědecké experimenty, především zkoumat vliv stavu beztíže na lidský organismus. Poté se Šen-čou 9 odpojí a vydá se domů - po návratu do atmosféry by se měla snést na padácích do západní Číny.

Nahlédněte dovnitř:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Než byla definitivně vybrána, musela první tchajkonautka splnit řadu přísných kritérií.

Nositelka řádu příkladná pilotka, majorka, matka, uvědomělá komunistka a teď také tchajkonautka Liou Jang.
Nositelka řádu příkladná pilotka, majorka, matka, uvědomělá komunistka a teď také tchajkonautka Liou Jang. | Foto: Reuters

Podle čínských expertů bylo pro zdárný průběh mise nezbytné také to, aby byla vdaná, porodila jedno dítě přirozenou cestou, nebyla příliš cítit, měla zdravé zuby a neměla na těle žádné jizvy. Ty by se prý mohly ve vesmíru otevřít a začít krvácet.

Zuby by zase mohly začít bolet a zápach ve stísněné kabině zintenzivnit. Dítě prý svědčí o vyzrálosti, jedno, protože dvě jsou v Číně příliš.

Aby dámu nerušili, mají muži v modulu velikosti autobusu oddělnou a zvukotěsnou ložnici. Oddělené jsou i toalety.

 

Právě se děje

Další zprávy