VIDEO: Beslan postaví památník obětem masakru

man, ven, Reuters
18. 5. 2007 13:05
Stavbu u napadené školy provázejí spory

Vladikavkaz - Kavkazské městečko Beslan chce uctít památníkem oběti masakru, kvůli kterému se stalo známým po celém světě.

1.září 2004 zde komando čečenských teroristů přepadlo základní školu. Při osvobozovací akci ruských jednotek pak přišlo o život více než tři stovky lidí, z toho velká většina dětí.

Ve škole se od té doby neučí, lidé sem nosí svíčky a květiny. Ruská pravoslavná církev chce na místě postavit kostel, což se ale nelíbí muslimům.

Podle nich šlo o tragédii pro všechny obyvatele Ruska, včetně dvaceti miliónů ruských muslimů, a proto by památník neměl mít náboženský charakter.

Někteří místní obyvatelé se domnívají, že by se nemělo stavět nic a poničená škola by jako memento měla navždy zůstat tak, jak vypadala po masakru.

Beslan se nachází v Severní Osetii, jejíž obyvatelé jsou převážně křesťané. V sousedním Ingušsku a Čečensku převládají muslimové.

Masakr v Beslanu zorganizoval vůdce čečenských radikálních separatistů Šamil Basajev, kterého vloni zabila ruská armáda.

Více se dozvíte z VIDEA.

Dále si přečtěte:

 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy