Vídeň vystavuje lidi přivázané na řetěz a uřezané hlavy

Monika Horáková
21. 5. 2010 12:08
Autor výstavy svérázným způsobem připomíná německou kolonizaci v Namibii
Foto: Nurith Wagner-Strauss

Windhoek/Vídeň - Polonahá žena sedí na posteli přivázaná na řetěz, obrazy na zdi znázorňují uřezané hlavy původních obyvatel Namibie.

Jihoafričan Brett Bailey se touto výstavou rozhodl připomenout události z počátku 20. století - tehdy v Namibii probíhaly boje mezi původními obyvateli a německými kolonisty.

Výstavu "Exhibit A: Deutsch Südwestafrika" je možné shlédnout v rámci vídeňského festivalu Wiener Festwochen do 23. května. Návštěvníci si mohou prohlédnout 27 "živých exponátů" z Rakouska i Namibie.

Umělecká instalace má také upomínat na tzv. koloniální výstavy, které byly v Evropě velmi oblíbené v 19. století. V rámci jejich programu byla někdy zřizována "lidská zoo" - výstavy polonahých obyvatel dobytých zemí. Podobné výstavy se pořádaly například ve Velké Británii, Německu, Portugalsku či Belgii. Jejich smyslem bylo podpořit obchodní vztahy a posílit koloniální impérium.

Dnešní Namibie byla jedinou německou kolonií, kde se obyvatelé císařství usidlovali ve velkém počtu. Lákala je zejména těžba diamantů a zemědělství. Německá koloniální historie, ač skončila v roce 1915, se do místního života promítá dodnes. Dokládají to také zkušenosti provozovatelky galerie afrického umění Art Salon Christy Temperové, která v Namibii strávila několik let:

"Němci žijící v Namibii se podle mé zkušenosti většinou necítí jako Afričané, ačkoli zde žijí již v páté generaci. Mnohdy jsou to také vyznavači národního socialismu. To ale většinou souvisí s jejich nižším vzděláním. Není těžké setkat se v Namibii s Němci, kteří se vyjadřují velmi rasisticky - o místních obyvatelích hovoří jako o negrech," uvedla Christa Temperová pro Aktuálně.cz.

Běloši tvoří necelých sedm procent namibijské populace. Oficiální řečí je angličtina, hlavní obchodní řečí však zůstala němčina. "Úřednice v bance s námi hovořila plynně německy," potvrzuje Christa Temperová.

Pomník z koloniálních časů. Zbourat? Ne, jen přesunout

Vztahy mezi jednotlivými skupinami obyvatel ilustruje také zpravodajství z Namibie z posledního půl roku.

Německý kolonialista se zbraní v ruce bude nově dohlížet na namibijské muzeum nezávislosti
Německý kolonialista se zbraní v ruce bude nově dohlížet na namibijské muzeum nezávislosti | Foto: Wikimedia

Namibijský německojazyčný deník Allgemeine Zeitung se podrobně zabývá tématem devítimetrové sochy uniformovaného jezdce na koni, která má připomínat německou koloniální válku proti namibijským Hererům v letech 1903-1907. Pod sochou je umístěn nápis, který připomíná oběti na německé straně.

Hererové se počátkem 20. století podobně jako jiné namibijské kmeny vzbouřili proti německé nadvládě. Během bojů s císařskými jednotkami jich desetitisíce zahynuly. Německá strana zaznamenala necelé dva tisíce mrtvých.

Na místě kontroverzního pomníku se nyní staví muzeum nezávislosti Namibie. A pomník měl být podle původních plánů zbořen. Německá kulturní rada však z vlastní iniciativy zajistila přesun pomníku na jiné místo - vedle vznikajícího muzea. Proti takovému postupu se vyslovilo 87 % dotázaných potomků původních obyvatel Namibie.

Namibie byla pod názvem Německá jihozápadní Afrika německou kolonií v letech 1884-1915. Poté byla obsazena Jihoafrickou unií, která ji spravovala až do roku 1990. Namibie byla jedním z posledních afrických států, který získal samostatnost.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy