Vídeň vystavuje lidi přivázané na řetěz a uřezané hlavy

Monika Horáková
21. 5. 2010 12:08
Autor výstavy svérázným způsobem připomíná německou kolonizaci v Namibii
Foto: Nurith Wagner-Strauss

Windhoek/Vídeň - Polonahá žena sedí na posteli přivázaná na řetěz, obrazy na zdi znázorňují uřezané hlavy původních obyvatel Namibie.

Jihoafričan Brett Bailey se touto výstavou rozhodl připomenout události z počátku 20. století - tehdy v Namibii probíhaly boje mezi původními obyvateli a německými kolonisty.

Výstavu "Exhibit A: Deutsch Südwestafrika" je možné shlédnout v rámci vídeňského festivalu Wiener Festwochen do 23. května. Návštěvníci si mohou prohlédnout 27 "živých exponátů" z Rakouska i Namibie.

Umělecká instalace má také upomínat na tzv. koloniální výstavy, které byly v Evropě velmi oblíbené v 19. století. V rámci jejich programu byla někdy zřizována "lidská zoo" - výstavy polonahých obyvatel dobytých zemí. Podobné výstavy se pořádaly například ve Velké Británii, Německu, Portugalsku či Belgii. Jejich smyslem bylo podpořit obchodní vztahy a posílit koloniální impérium.

Dnešní Namibie byla jedinou německou kolonií, kde se obyvatelé císařství usidlovali ve velkém počtu. Lákala je zejména těžba diamantů a zemědělství. Německá koloniální historie, ač skončila v roce 1915, se do místního života promítá dodnes. Dokládají to také zkušenosti provozovatelky galerie afrického umění Art Salon Christy Temperové, která v Namibii strávila několik let:

"Němci žijící v Namibii se podle mé zkušenosti většinou necítí jako Afričané, ačkoli zde žijí již v páté generaci. Mnohdy jsou to také vyznavači národního socialismu. To ale většinou souvisí s jejich nižším vzděláním. Není těžké setkat se v Namibii s Němci, kteří se vyjadřují velmi rasisticky - o místních obyvatelích hovoří jako o negrech," uvedla Christa Temperová pro Aktuálně.cz.

Běloši tvoří necelých sedm procent namibijské populace. Oficiální řečí je angličtina, hlavní obchodní řečí však zůstala němčina. "Úřednice v bance s námi hovořila plynně německy," potvrzuje Christa Temperová.

Pomník z koloniálních časů. Zbourat? Ne, jen přesunout

Vztahy mezi jednotlivými skupinami obyvatel ilustruje také zpravodajství z Namibie z posledního půl roku.

Německý kolonialista se zbraní v ruce bude nově dohlížet na namibijské muzeum nezávislosti
Německý kolonialista se zbraní v ruce bude nově dohlížet na namibijské muzeum nezávislosti | Foto: Wikimedia

Namibijský německojazyčný deník Allgemeine Zeitung se podrobně zabývá tématem devítimetrové sochy uniformovaného jezdce na koni, která má připomínat německou koloniální válku proti namibijským Hererům v letech 1903-1907. Pod sochou je umístěn nápis, který připomíná oběti na německé straně.

Hererové se počátkem 20. století podobně jako jiné namibijské kmeny vzbouřili proti německé nadvládě. Během bojů s císařskými jednotkami jich desetitisíce zahynuly. Německá strana zaznamenala necelé dva tisíce mrtvých.

Na místě kontroverzního pomníku se nyní staví muzeum nezávislosti Namibie. A pomník měl být podle původních plánů zbořen. Německá kulturní rada však z vlastní iniciativy zajistila přesun pomníku na jiné místo - vedle vznikajícího muzea. Proti takovému postupu se vyslovilo 87 % dotázaných potomků původních obyvatel Namibie.

Namibie byla pod názvem Německá jihozápadní Afrika německou kolonií v letech 1884-1915. Poté byla obsazena Jihoafrickou unií, která ji spravovala až do roku 1990. Namibie byla jedním z posledních afrických států, který získal samostatnost.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 46 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy