Viceprezident Venezuely navštívil Cháveze na Kubě

ČTK ČTK
29. 12. 2012 20:25
Jeho neočekávanou cestu provázejí spekulace o Chávezově zdravotním stavu
Venezuelský prezident Hugo Chávez se na Kubě léčí po operaci rakoviny.
Venezuelský prezident Hugo Chávez se na Kubě léčí po operaci rakoviny. | Foto: Reuters

Havana - Venezuelský viceprezident Nicolás Maduro přiletěl v sobotu neočekávaně do Havany, aby navštívil prezidenta Huga Cháveze, který se na Kubě zotavuje z operace rakoviny.

Jeho cestu provázejí spekulace kolem Chávezova zdravotního stavu.

Venezuelské vedení sice tvrdí, že se Chávezův stav zlepšuje, ale prezident zatím sám na veřejnosti od operace nevystoupil. Navíc Madurovi předal část pravomocí.

Chávez byl na Kubě kvůli rakovině operován již počtvrté. Dlouholetý venezuelský vůdce tam podstoupil od loňského června také několik chemoterapií a ozařování kvůli blíže neupřesněné rakovině v pánevní oblasti. Přesto opět kandidoval v nedávných volbách a získal další prezidentský mandát.

Maduro před několika dny tvrdil, že Chávez složí přísahu po nedávných vítězných volbách v plánovaném termínu, tedy 10. ledna.

Nicméně kvůli obavám o svou budoucnost požádal Chávez před odletem na Kubu Venezuelany, aby v případě jeho neschopnosti dál vládnout zvolili prezidentem právě Maduru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy