Víc vojáků, víc terčů, zní z Kábulu po Obamově projevu

Zahraničí Zahraničí
2. 12. 2009 11:42
Reakce na Obamův plán k Afghánistánu: souhlasné přikyvování i významný nesouhlas.
Foto: Reuters

West Point - Projev amerického prezidenta Baracka Obamy, ve kterém po několikatýdenním rozhodování oznámil, že do Afghánistánu zamíří dalších třicet až sto tisíc vojáků, vyvolal po světě souhlasné přikyvování, ale i posměch těch, kteří Obamu mají za většího válečníka než jeho předchůdce Goerge Bushe.

"Nejedná se o samostatnou americkou misi. Jde o akci 43 zemí pod velením NATO a já věřím, že ostatní spojenci a partneři učiní taktéž podstatný krok ve svém přínosu," komentoval Obamův projev generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

"Jsem opravdu nadšený," řekl agentuře AP Phillip M. Hauser, který se misí v Afghánistánu a Iráku účastnil čtyřikrát. "Až budou Afghánci schopni starat se sami o sebe bez naší pomoci, půjdeme domů," dodal.

Je to jen začátek

Pozorovatelé však podotýkají, že vyšší počet vojáků vyslaných do Afghánistánu je jen počáteční fází Obamova plánu. Bude záležet na tom, co v boji proti Talibanu dokáží a jakou strategii početnější americký kontingent ukáže.

"Jsme spokojení s prezidentovým proslovem a především chceme poděkovat Spojeným státům za jejich dlouhodobou strategii týkající se Afghánistánu," řekl Davood Moradian, poradce afghánského ministerstva zahraničí. "Podporujeme Obamu v tvrzení, že Afghánistán není Vietnam," dodal.

Podle mluvčího afghánského prezidenta Hamida Karzaího byly prezidentovy reakce na Obamův projev pozitivní. Pokud se podaří vytvořit americko-afghánský tým, který bude spolupracovat, měli by se snažit o sjednocení afghánské centrální vlády v Kábulu a kmenových a komunitních vůdců v zemědělských oblastech.

Foto: Reuters

Šéf Republikánské strany Michael Steele ocenil, že šéf Bílého domu vyhověl požadavku velitele spojeneckých sil v Afghánistánu a rozhodl o vyslání dalších vojáků do země. Zdůraznil ale, že dnešní den nelze považovat za konec, nýbrž za začátek nové strategie.

Podle jeho slov může Obama počítat s podporou, pokud bude i nadále usilovat o vítězství v afghánském konfliktu s povstaleckým hnutím Taliban. Naopak demokrat senátor Russ Feingold s Obamovým rozhodnutím nesouhlasí, protože válka v Afghánistánu podle jeho slov už není v zájmu národní bezpečnosti Spojených států.

Moore: je to nový válečník

"Navyšovat počty vojáků v Afghánistánu není tou správnou cestou," řekl Feingold. Podle řady komentátorů bude mít Obama teď spíše obhájit svůj krok ve vlastní straně než u opozice. Šéf Bílého domu svým rozhodnutím zklamal i řadu liberálů, kteří ho podporovali v loňských prezidentských volbách.

Například dokumentarista Michael Moore napsal Obamovi už před dnešním projevem otevřený dopis. V narážce na předchozího prezidenta George W. Bushe Obamu varoval, že pokud se rozhodne pokračovat ve válce, stane se pro něj "novým válečným prezidentem".

Barack Obama při projevu ve West Pointu.
Barack Obama při projevu ve West Pointu. | Foto: Reuters

John McCain - Obamův republikánský rival z prezidentských voleb - ocenil rozhodnutí o posílení amerických sil v Afghánistánu.  Nelíbí se mu však, že Obama nastínil, kdy se Američané začnou z Afghánistánu stahovat. Podle jeho slov tím Spojené státy vysílají špatný signál spojencům i nepřátelům.

Víc vojáků, víc terčů?

Obamův projev, vysílaný afghánskou televizí před svítáním místního času, sledovalo jenom málo Afghánců. "Našim zvyklostem a způsobu života rozumí jenom Afghánci. Jenom oni taky znají zeměpis této země," řekl stavební dělník Ismatulláh. Pro řadu Afghánců znamená příchod dalších vojáků do země i další mrtvé civilisty.

"Víc vojáků znamená víc cílů pro Taliban. Vojáci musejí bojovat a boj určitě přinese civilní oběti. To ještě víc poškodí pověst USA a vyvolá další pobouření mezi Afghánci," řekl bývalý afghánský premiér Ahmad Šáh Ahmadzáí.

Obamova popularita v zemi v nedávné době klesla po padesát procent. Průzkumy veřejného mínění navíc ukazují, že většina Američanů si myslí, že v afghánském konfliktu již nemá cenu pokračovat. Osmileté boje v Afghánistánu jsou podle občanů USA nákladné, a uspět v v nich se spíše utopií.

 

Právě se děje

Další zprávy