Věznice v USA si namísto bachařů pořídila vlčí křížence

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
3. 8. 2012 21:45
Kříženec vlka a malamuta přijde ředitele zařízení mnohem levněji než dvounohý strážce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

St. Francisville, Louisiana - Federální i státní úřady v USA musí tvrdě šetřit a drastické úspory se v zemi proslulé vysokou kriminalitou nevyhnuly ani vězeňskému systému.

Jelikož ředitel Lousianské státní věznice Burl Cain, stojící v čele největšího zařízení s nejvyšším stupněm zabezpečení ve Spojených státech, musel svůj roční rozpočet zkrátit oproti roku 2007 o dvacet milionů dolarů, rozhodl se propustit část dozorců a pořídit jiné.

Nechal zkřížit vlka obecného s aljašským malamutem a německým ovčákem. Vytvořil tak velmi odolného a výkonného hlídače, který vězňům nahání mnohem větší strach než čtyři metry vysoký plot nabitý elektrickým proudem.

"Člověku se může podařit utéci, oni ho ale chytí," citoval deník The Wall Street Journal pětapadesátiletého trestance Lou Cruze, který si odpykává doživotní trest za vraždu.

Ve věznici, které se přezdívá "Angola" či "Alcatraz Jihu" je přes 5000 trestanců. Polovina z nich někoho zabila a tři čtvrtiny mají v zařízení, jež se rozkládá na pozemku o rozloze 73 kilometrů čtverečních, strávit zbytek života.

Před kříženci, jimž se zde říká "vlčí psi", se mají na pozoru. Od okamžiku, kdy je Cain začal používat, se ještě nikdo nepokusil o útěk.

"Vlk snědl babičku," připomíná ředitel věznice s úsměvem.

Druhý pokus

Cain propustil více než stovku z 1200 dozorců, z nichž jeden ho stál v průměru 34 tisíc dolarů za rok. Program, v jehož rámci si opatřil 80 vlčích kříženců, ho oproti tomu přišel jen na 60 tisíc USD.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: hnutiduha.cz

Teď nemusí organizovat ani nákladné pátrací akce, k nimž v minulosti občas docházelo.

Ačkoliv je Angola obklopena močály okolo Mississippi, které jsou plné hadů a dalších překážek, tu a tam některý vězeň utekl. Za jednodenní pátrání s nasazením stovky policistů a dozorců platila dříve věznice dvacet tisíc dolarů.

Každé ze zvířat má na starosti pruh území mezi vnitřním a vnějším oplocením o délce přibližně půl kilometru a podle cvičitele Roberta Tylera dokáže tuto vzdálenost urazit velmi rychle.

"Jak se cvičí vlk?" ptá se Tyler. "Zabere to spoustu času a člověk musí být velmi obezřelý. Vlk je zvyklý žít ve smečce a je také velmi nedůvěřivý. Zpravidla si zvykne jen na jednoho pána." A ukazuje na dva kotce s vlčicí Sanak a ovčákem Zeusem.

Cain zkouší chovat křížence podruhé ve svém životě. V roce 2005 zkřížil mexického vlka jménem Lobo se psy a odrostlá štěňata zkoušel používat ke stopování uprchlých vězňů. Chovala se ale zcela nevyzpytatelně a nikoho neposlouchala. Chov zastavil, když Lobo z pozemku věznice uprchl poté, co se Louisianou v roce 2008 prohnal hurikán Gustav.

 

Právě se děje

Další zprávy