Vězni z Guantánama se přesunou do Obamova Illinois

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2009 9:55
Starosta malého Thomsonu si od nové supervěznice slibuje pracovní místa
Sem se přemístí. Federální vláda slibuje, že bezpečnost tu bude vyšší než ve věznici Supermax.
Sem se přemístí. Federální vláda slibuje, že bezpečnost tu bude vyšší než ve věznici Supermax. | Foto: Reuters

Chicago - Bílý dům pokračuje ve své snaze uzavřít co nejdříve kontroverzní věznici Guantánamo na Kubě, kde jsou zadržováni lidé podezřelí z terorismu.

Spojené státy sice vyzvaly své spojence, zda by se některých vězňů neujali, ale jejich apel se nesetkal s velkým ohlasem. Otázkou tak stále zůstává, kam přesunout více než dvě stovky vězňů.

Americký úřad pro vězeňství se dohodl s úřady ve státě Illionis o koupi Thomsonova nápravného zařízení. Právě tato přísně střežená věznice je údajně nejideálnějším místem, kam by se měli vězni přemístit. 

Vězení s maximální ostrahou leží asi 240 kilometrů od Chicaga a je v něm 1600 cel. Kvůli finančním potížím ovšem nebyla nikdy zcela funkční a nyní tam přebývá kolem 200 trestanců. Federální úřady věznici koupily a chystají se ji přebudovat.

Podle amerických médií bude transfer vězňů oficiálně oznámen ještě v úterý.

Republikáni se bouří

Zprávy o možném přesunu už v listopadu vyvolaly kritiku opozičních republikánů. "Jestliže vláda přiveze teroristy z Al-Káidy do Illinois, staneme se místem pro teroristická spiknutí," napsal například Mark Kirk v dopise prezidentu Baracku Obamovi.

Republikán Don Manzullo, jenž je zastupitelem okrsku, pod nějž Thompsonovo vězení spadá, se obává o budoucnost celé oblasti. Podle něj hrozí hromadný úprk podnikatelů i obyvatel.

Obama - dnes prezident, kdysi illinoiský senátor.
Obama - dnes prezident, kdysi illinoiský senátor. | Foto: Reuters

"Kdo by chtěl být v regionu, který je domovem těch nejnebezpečnějších kriminálníků a může se v budoucnu stát cílem teroristů?" ptá se.

Práce a dobré kontakty

Obamova administrativa plánovala Guantánamo zavřít do konce ledna přištího roku. Záměr se ovšem potýká s obtížemi, takže není pravděpodobné, že bude časový harmonogram dodržen.

S nápadem prodat věznici federálním úřadům přišel starosta Thomsonu. Jeden z vysoce postavených demokratů Richard Durbin odhadl, že by to mohlo místním přinést až 3000 pracovních míst.

Pravděpodobně pomohly také Obamovy dobré kontakty ve státě. V letech 2005 až 2008 byl senátorem právě za Illinois, v letech 1997 až 2004 zasedal v místním illinoiském senátu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy